Zapowiada się niezwykle ciekawy wieczór w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie 04.02.2023 r (sobota).

O godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Agaty Urbańskiej – Krasowskiej pt. „Człowiek – Zwierz”. Artystka przyjedzie do nas z Torunia.

O godzinie 17.30 odbędzie się recital arii oporowych i pieśni w wykonaniu Dominiki Zamara.

Agata Urbańska – Krasowska – Wernisaż wystawy „Człowiek – Zwierz” – 04.02.23 godz. 17.00

Kto z nas jest bardziej człowieczy – my czy zwierzęta? Uważamy się za lepszych, bo mamy rozum, wolną wolę i zdolność abstrakcyjnego myślenia, bo przewyższamy intelektem. Tylko, że jeśli tak – to równocześnie z tym idzie ogromna odpowiedzialność za to w jakiej kondycji jest świat i natura. Skoro nie wszystko odbywa się intuicyjnie i tylko po to, by przetrwać, to spoczywa na nas obowiązek utrzymania równowagi na ziemi. Jeśli dajemy sobie prawo ingerowania w naturę i świat, decydowania o losie innych, żywych istot na tej ziemi, to przede wszystkim my odpowiadamy za rzeczywisty stan rzeczy. Chciałabym, tą wystawą sprowokować odbiorcę do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia przy każdej kompozycji. Zastanowienia … a może i czegoś więcej. Bierna postawa jest jednoczesnym przyzwoleniem.

…”Zwierzęta świata istnieją z własnych powodów. Nie zostały stworzone dla ludzi, tak samo jak czarni byli stworzeni dla białych lub kobiety stworzone dla mężczyzn … „

Alice Walker 1982 r.

Ten cykl ma obnażać, poprzez zwierzęta ludzką naturę – tę jego gorszą stronę. Celowo obrazy wykonałam w formie zawiązującej do barokowych portretów – złota, zdobna rama, ciemne tło, popiersie najczęściej z profilu. W baroku portretowano w ten sposób postacie, które zajmowały wysokie stanowiska np.  króla, papieża, kardynała. Wizerunek ukazywany był w sposób poważny, dostojny, postacie często trzymały atrybuty władzy, herb lub inne przedmioty stanowiące o jej randze. Ubrane były bogato i odświętnie. W mojej serii to zwierzę zyskuje rangę dostojnika godnego tego typu portretu. Różnica polega na tym, że ubierając moich przedstawicieli zwierząt nie szukam odświętnych szat, tylko takie, które wniosą dodatkowe treści do obrazu i obnażą ludzką niegodziwość. Atrybuty,  w które doposażam moje zwierzęta, to nie insygnia władzy tylko rzeczy, które wskazują tę ludzką niegodziwość, do której w danym obrazie nawiązuję. Moje zwierzęta ukazuję w barokowym, ciemnym, mrocznym klimacie. Ostatni jednak obraz, który przedstawia samego człowieka jest już na jasnym tle stanowiąc czystą prawdę o dopowiadając sens całości.

Dominika Zamara – sopran – Recital Arii Operowych i Pieśni – 04.02.23 godz.17.30

W 2007 roku ukończyła z Akademię Muzyczną im.Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Enrico De Mori, Mario Melani, Alessandra  Althoff-Pugliese, Daniele Anselmi. Współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze (Montenegro) w obecności prezydenta tego kraju. Występ transmitowany był przez telewizję.

W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta, Maestro Enrico De Mori.

W 2010 roku koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych.

Wykonywała również dzieła sakralne “Gloria” i “Laudate pueri” Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei.

W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji. Zaśpiewała m.in. partię Silvii w operze “Zanetto” skomponowanej przez Pietro Mascagniego.

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa Chun-yu Chena – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej.

W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję –  oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zaśpiewała we Wloszech partię Rozyny w operze Gioacchino Rossiniego “Cyrulik sewilski”. Odbyła tourneè po Stanach Zjednoczonych wspólnie z gitarzystą klasycznym, prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Filadelfia, Princeton, Baltimore. Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Śpiewała główną partię w operze “La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesi, wykonując ją w wielu teatrach operowych we Włoszech, z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Maestro Claudio Colmaneta. Otrzymała  w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, Jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festivalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali. Koncertowała ze “Stabat Mater” Pergolesiego w kosciołach we Włoszech wspólnie z orkiestrą La Certosa. Otrzymała w Cremonie nagrodą A.N.L.A.I Stradivari za płytę DVD z muzyką Vivaldiego i Mozarta. Zaśpiewała w New Jersey z Baroque Orchestra pod dyrekcją Roberta W. Buttsa. Towarzyszył jej kompozytor z Watykanu, ksiądz Mons Frisina. Zadebiutowała w Meksyku w Sala Manual Ponce, uchodzącej za najbardziej prestiżową salę koncertową Ameryki Łacińskiej, wraz z pianistą Alejandro Barranon.

W 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze La Serva Padrona G.B. Pergolesiego we włoskim prestiżowym Teatro San Domenico w mieście Crema pod dyrekcja Maestro Robert W Butts. Zaśpiewała w Rzymie w sali koncertowej Watykanu Pontificio Istituto di Musica Sacra w obecności kardynałów z Watykanu. Zaśpiewała recital dla Telewizji Cremona 1 wraz z pianistą Andrea Musso. Odbyła tournée po Chinach z ariami Verdiego i Pucciniego wraz z orkiestra symfoniczna z Zhuhai pod dyrekcja Maestro Thomas Chun-yu Chen. Zaśpiewała w Katedrze w Asyżu podczas Festivalu Assisi Suono Sacro pod dyrekcja Maestro Roberto Miele z Teatro alla Scala, koncert został transmitowany przez włoską telewizję RAI. We wrześniu 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze „La serva Padrona” Pergolesiego w Teatrze Operowym w New Jersey(USA) pod dyrekcja Maestro Robert W.Butts. Zaśpiewała dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polskiej Ambasadzie w Rzymie.

W 2016 roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti. Zaśpiewała podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w Asyżu oraz podczas Festiwalu w Krakowie „Noc Cracovia Sacra” wraz z włoskim flecistą Andrea Ceccomori podczas wizyty Papieża Franciszka. W sierpniu 2016 zaśpiewała partię Zuzanny w operze „Wesele Figara” Mozarta pod dyrekcją Maestro Roberta W.Butts w New Jersey  inaugurując Letni Festiwal Operowy w New Jersey. Zaśpiewała recital podczas sezonu koncertowego w Filharmonii im.H.Wieniawskiego w Lublinie.

W 2017 roku zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę „Drzewo Życia” za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. W Rumunii nagrała płytę DVD z rumuńską orkiestrą symfoniczną z Filharmonii w Ploiesti pod dyrekcją Maestro Samer Hatoum. Zainaugurowała Festiwal „Chopin Forever” recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem światowej sławy pianisty Joaquín Achúcarro. Zaśpiewała w Estonii w stolicy Tallinn podczas Festiwalu Alion Baltic Music Festival z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Grigory Soroko. Ponownie zaśpiewała podczas Festiwalu „Noc Cracovia Sacra” oraz podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej we Francji w mieście Sigean oraz w Olsztynie podczas Koncertu Jakubowego w towarzystwie wirtuozów Jarosława Ciecierskiego oraz Silvano Rodi z transmisją w TVP Olsztyn. W Turynie kreowala role Bastienne w operze Bastien und Bastienne Mozarta pod batuta Maestro Robert W Butts.W Venezii wykonala premiere opery wspolczesnej  napisana przez Maestro Marco Giommoni Il Predicatore.Natomiast w Chicago zadebiutowala solowa partia sopranowa w Oratorium Stworzenie Swiata J.Haydna pod dyrekcja Maestro Glenn Block. Zadebiutowala na Malcie na Miedzynarodowym Festivalu Muzyki Organowej I Sakralnej.Zaspiewala w Wiedniu recital w Theater Museum w Eroica Saal.W Toruniu natomiast wykonala piesni F.Chopina z Warszawska Orkiestra Sonata im.Bogumila Lepeckiego pod dyrekcja Maestro Bogdana Oledzkiego.Zadebiutowala w Nationl Opera Center w New Yorku oraz w prestizowej sali koncertowej SAla dei Giganti w Padovie ze wspolczesna opera La Serva di Padova napisana przez V.Faggiano e Robert W Butts.Otrzymala od Rzadu Polskiego nagrode Polka Roku 2017 w kategorii Kultura I Sztuka.Zostalanominowana Ambasadorka Kultury Polskiej I Wloskiej przez Pania Prezes Elzbiete Renzetti I Pnia Posel Grazyne Ciemniak z Towarzystwa Polsko-Wloskiego w Bydgoszczy.

2018 Festival Mozart Nacht Und Tag IX w Turynie, w Wenezji zainterpretowała główną rolę wewspółczesnej operze Afrodita amerykańskiej kompozytorki S. Constantinidis. W trakcie swojego U.S.A. Tour 2018 wystąpiła w Stabat Mater di G.B. Pergolesi w Dallas i w Miami w Steinway Hall al XX Festival de Musica Contemporanea, w Belluno wystąpiła na 2° Biennale Arte Dolomiti, następnie w Lethorad w Czeskiej Republice w Mezinárodní Hudební Festival, w Solarino International Guitar Festival in Sicilia ed a Roma wystąpiła w Teatro Marcello. W Talinie stolicy Estoni w Alion Baltic Festival wraz z Alion Baltic Chamber Orchestra poprowadzona przez M° Josephine Koh, następnie w51° edycji Festival dei Saraceni (festivwal muzyki antycznej i barokowej) w Mondovi (CN). Jako solistka sopran w Teatro Filarmonico w Jeleniej Górze. Zadebiutowała na tournée w Vancouver (CA). W Warszawie zaśpiewała podczas Gran Galà „Polish Businness Woman Award”, gdzie została utytułowana statuetką I wyróżniona za rezultaty artystyczne oraz promocję polskiej muzyki klasycznej na całym świecie. W Dallas odbyła się amerykańska premiera, podczas której zaprezentowała muzykę współczesnego polskiego kompozytora A.Panufnik, wykonała w Rzymie koncert w Watykanie I w bazylice Świętego Antoniego w Padwie na inauguracji otwarcia Capelli Świętego Stanisława po odrestaurowaniu obiektu.

W 2019 zaśpiewała Il Tramonto Respighi w Audytorium Pollini w Padwie. W Mediolanie w Bazylice Św. Marka zaśpiewała solową  partię  w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowala w Buenos Aires  z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała  Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles.W Teatrze Sena w Feltre kreowała rolę Sesto w światowej premierze opery Livia A.Caldary pod dyrekcją  Maestro Fabrizio da Ros.W Świdnicy w Kościele Pokoju zaśpiewała światową premierę Missa Brevis skomponowaną przez Pawła Pudło. W Turynie zaśpiewała podczas historycznego Festivalu Organalia. W Treviso interpretowała partię Donny Elviry w operze Don Giovanni Mozarta pod dyrekcją Maestro Fabrizio da Ros i w reżyserii Golata Ludka. W Teatro Marcello w Rzymie zaśpiewała rolę Serpiny w operze La Serva Padrona Pergolesiego. W mieście Pavia zaśpiewała główna partie Violetty w operze La Traviata Verdiego pod dyrekcją Maestro Gianmarco Moncalieri.W Warszawie zaspiewala w Teatrze Palladium pieśni J. I. Paderewskiego z orkiestrą pod dyrekcją Maestry Anny Duczmal-Mroz.Koncert był pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.Zadebiutowala w Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie z recitalem złożonym z pieśni F. Chopina. Wystapiła podczas Festiwalu Tempia w Turynie w Teatro Vittoria. Koncertowała na Słowenii w Capodistrii wraz z barytonem Neven Stipanov.

2020 Zaśpiewała w Studiu Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie przy akompaniamencie Agaty Steczkowskiej.W marcu 2020 zadebiutowala w Melbourne w Australii z ariami koncertowymi pod dyrekcja Maestro Frank Pam. Zaspiewala role Kaplanki w operze Aida na Festivalu Mythos Opera Festival w Teatrze Greckim w Taorminie pod dyrekcja Maestro Marco Boemi. Zaspiewala Stabat Mater Pergolesiego w Katanii pod dyrekcja Maestro Fabio Raciti. Otrzymala nagrode Cartagine 2.0 w Palazzo w Palazzo Campidoglio za osiagniecia artystyczne w kategorii Muzyka – Sopran. Zaspiewala Koncert Papieski w Plocku transmitiwany przez TVP 3.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.