Kiedy mamy kłopoty z bieżącym opłacaniem rachunków, to często jednym ze sposób na wyjście z impasu jest opóźnianie opłat za czynsz. Efektem jest niestety lawinowo rosnące zadłużenie.

Badania przeprowadzone na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że co 7 osoba i co 14 przedsiębiorca, którzy mają kłopoty z płatnościami, opóźniają przelewy za czynsz. Tymczasem są to wysokie kwoty, które szybko urastają do dużych sum. Dlatego eksperci zachęcają wierzycieli, żeby szybciej reagowali. Jak?

– Rozkładali zobowiązanie na raty, interesowali się, czy problemy są przejściowe, przypominali o płatnościach – wylicza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor długi osób oraz firm wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i gminnych zarządców lokali sięgają 200 mln zł. Rok do roku jest to wzrost o ponad 19 mln zł. A tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku przybyło 1,4 mln zł długów.

Zdecydowana większość dotyczy osób fizycznych. Zobowiązania firm stanowią jedynie 10 proc. W sumie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest 8052 podmiotów, w tym aż 7619 osób fizycznych.

Jeszcze bardziej ponury obraz wyłania się raportu GUS „Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna 2020”. Skontrolowane mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, a nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal. W sumie ponad 2 mln lokatorów.

Najbardziej zadłużeni są lokatorzy mieszkań komunalnych (61,3 proc.). Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najmniejsze zaległości w opłatach maja lokatorzy mieszkań spółdzielczych.

Rekordzistka dłużniczka, 61-latka z Warszawy, ma do zapłacenia prawie 1,8 mln zł.

News4Media/fot. DCStudio – pl.freepik.com

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.