Chociaż pogoda nie dopisywała, w ten weekend w naszej okolicy można było uczestniczyć w kilku ciekawych imprezach. Najwięcej osób przyciągnął III Jeleniogórski Piknik Miejski, ale usatysfakcjonowani mogli się czuć również fani motoryzacji, piechurzy poszukujący ekstremalnych wyzwań, entuzjaści pieśni ludowej, smakosze miodowych specjałów oraz… mali handlarze.

Od piątku, 17 września 2021, odbywały się obchody I Europejskiego Zlotu Forda Model T, które rozpoczął „100 YEARS OF SPEED”, czyli wyścig górski stuletnich automobili na trasie Piechowice – Michałowice. W sobotę, 18 września, na Placu Ratuszowym miało miejsce Królewskie Kryterium Asów, czyli próba polegająca na przejechaniu na czas po wymagającym technicznie torze, siedząc za kierownicą wspomnianego modelu, automobilu lub motocyklu (każdy wyprodukowny do 1930 roku). Odbył się Konkurs Elegancji Pojazdów i Strojów, wybrano również najlepszego kierowcę Forda Model T oraz innych marek pojazdów. Z kolei w niedzielę, 19 września, uczestnicy mogli wziąć udział w pikniku pod hasłem „Historia kołem się toczy”, który organizowany był w Pałacu Pakoszów. Poza dobrym jedzeniem z muzyką w tle istniała możliwość skorzystania ze ścianki wspinaczkowej i strzelnicy laserowej, a także przelotu helikopterem.

W jeleniogórskim Muzeum Przyrodniczym w sobotę i niedzielę, między 10:00 a 17:00, można było uczestniczyć w wyjątkowo słodkim wydarzeniu – Cieplickim Święcie Miodu. Na uczestników czekały prelekcje multimedialne, kiermasze wyrobów pszczelarskich oraz występ „Cygańskie pieśni i ogniste flamenco” w wykonaniu zespołu „DUO”, a dla bardziej zaangażowanych zorganizowano konkurs wiedzy o pszczołach miodnych.

18 września w Sobieszowie popis dały utalentowane panie z Zespołu Sybiraczek i Kresowian pod przewodnictwem Marii Aleksandrowicz. W Jeleniogórskim Centrum Kultury „Muflon” obchodziły swój 25. jubileusz. Na scenie pojawiło się również wiele zaprzyjaźnionych zespołów. Goście mogli oddać się refleksji, słuchając pieśni patriotycznych, wojskowych, ludowych oraz kościelnych.

Sobota w Jeżowie Sudeckim uczyła młode pokolenia przedsiębiorczości i zaradności, bo oto dzieciaki miały okazję, by sprzedać niepotrzebne już zabaweki, gry, książki i ubrania na pchlim targu. Festyn miał się odbyć między godziną 11:00 a 15:00, na jeżowskim Orliku, ale deszcz sprawił, że przeniesiono imprezę do hali sportowej. W trakcie odbywały się kiermasze ciast, grill, znakowanie rowerów przez służby policyjne, pokaz i zawody miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, darmowe plecenie warkoczyków oraz różne animacje dla dzieci.

W południe na ulicach Jeżowa Sudeckiego można było spotkać schodzących z Góry Szybowcowej uczestników XVIII Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Jest to ekstremalny, 48-godzinny rajd, który zaczyna się i kończy w Szklarskiej Porębie i polega na przejściu wszystkich pasm górskich otaczających Kotlinę Jeleniogórską – Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie (137 km). Uczestnicy całą trasę przechodzą pieszo i bazują tylko na tym, co wpakowali przed rozpoczęciem wędrówki do swoich plecaków, wyzwanie wymaga więc dobrego przygotowania, wytrwałości i odporności psychicznej. Ta coroczna impreza turystyczna jest organizowana przez Grupę karkanoską GOPR, dla upamiętnienia dwóch ratowników: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza, którzy zginęli na służbie w lawinie w Kotle Małego Stawu 8 lutego 2005 roku.

Tak bogaty zbiór wydarzeń, a to jeszcze nie koniec wrześniowych atrakcji. Przed nami 48. Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości (25 – 26 września), XX Krokus Jazz Festiwal (23 – 26 września), 55. Koncert Orkiestr Wojskowych w Świeradowie-Zdroju (23 – 25 września), Powitanie Jesieni przy Fontannie Pod Czaplą (22 września) oraz Koncert Wiedeński w Lwówku Śląskim (25 września), Mistrzostwa Powiatu Kamiennogórskiego w warcabach 100-polowych (26 września) i wiele innych.

Zdjęcia i tekst: mm

Zdjęcie ze zlotu Forda Modelu T: oficjalny profil Miasto Jelenia Góra (Facebook)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.