To już ostatnia chwila, żeby postarać się o pieniądze, które mają nam złagodzić drożyznę. Chodzi o dodatek osłonowy.

Został wprowadzony w grudniu 2021 roku, kiedy inflacja w Polsce zaczęła szybko rosnąć. Dziś przekracza już 17 procent, co automatycznie przekłada się na ceny w sklepach i wysokość opłat. W tej sytuacji każdy grosz się przyda. Rząd zdecydował o przyznaniu dodatku osłonowego, który w zamierzeniu ma zminimalizować skutki drożyzny.

– Jest to kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel przeznaczymy bezprecedensową kwotę ponad 4 mld zł – podało pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wniosek można było złożyć najpierw do końca stycznia tego roku, a teraz do 31 października. To oznacza, że ostateczny termin upływa lada dzień.

– Zgodnie z przepisami przysługuje on gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym – precyzuje resort.

Jak to wygląda w praktyce?

Wysokości dopłat z dodatku osłonowego:

jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł przy założeniu, że jego dochód nie przekroczy 2100 złotych,

gospodarstwo 2-, 3-osobowe otrzyma 600/750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,

gospodarstwo 4-, 5-osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,

gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Dokładna wysokość dodatku zależy od tego, jakim urządzeniem ogrzewamy mieszkanie. Wyższy dodatek przysługuje tym gospodarstwom domowym, w których główne źródło ogrzewania (zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) jest zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi

Złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł.

Żeby otrzymać dodatek osłonowy, do 31 października 2022 roku trzeba złożyć w urzędzie gminy wniosek. Pieniądze, które też wypłacają gminy, trafią do osób zakwalifikowanych w grudniu. 

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.