Wykorzystywali dramatyczną sytuację swoich ofiar. Ludzie tracili przez nich dorobek całego życia. Policja zatrzymała kilkanaście osób, które zajmowały się lichwą.

W tej wielkiej akcji policji i administracji skarbowej, przeprowadzonej na terenie województw mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego oraz śląskiego, wzięło udział ponad 100 osób. Na przedstawionym nagraniu widać, jak uzbrojeni funkcjonariusze CBŚP siłą wchodzą do mieszkań. Słychać odgłos tłuczonych szyb, wywarzanych drzwi i huk granatów. Efekt tych działań to 13 zatrzymanych osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą.

Film można zobaczyć w tym miejscu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie ich spłaty.” – informuje policja i zaznacza, że działalność gangu nie ograniczała się tylko do tego. Gdy ktoś nie chciał spełnić żądań przestępców, ci zaczynali grozić dłużnikowi. Grupa miała tak działać od 2008 do 2015 roku. W tym czasie mogła oszukać wiele osób, przejmując od nich nieruchomości.

Przestępcy wykorzystywali bardzo trudną sytuację życiową swoich ofiar. „Poszkodowani znajdowali w prasie lub w internecie ogłoszenia, gdzie proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty.” – dodają mundurowi. Wysokość pożyczek wynosiła od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Korzystający z oferty na oddanie pieniędzy dostawali maksymalnie rok czasu. Zabezpieczeniem tych transakcji były nieruchomości, których wartość kilkukrotnie przekraczała pożyczoną sumę. Zdarzało się także, że klienci otrzymywali mniej pieniędzy, niż podano w akcie notarialnym. Kłopoty zaczynały się zaraz po podpisaniu dokumentów, bo okazywało się, że pokrzywdzeni zobowiązani są pokryć zatajone przed nimi prowizje pożyczek. Wynosiły nawet do kilkudziesięciu tys. zł. „Umowy konstruowane były w ten sposób, iż w przypadku braku spłaty pożyczki, pożyczkodawca mógł skierować sprawę do sądu o przejęcie nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie spłaty.” – ujawnia kulisy działania przestępców policja.

Oprócz dokonania zatrzymań, służby zabezpieczyły także komputery oraz dokumentację, która teraz jest dokładnie analizowana. Przejęto także pieniądze, biżuterię i samochód należące do podejrzanych. Wszyscy zatrzymani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta, oszustw i prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. W stosunku do ośmiu osób prokuratura wnioskuje o tymczasowe aresztowanie.

News4Media, fot.: Policja

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.