W ciastkach użyto białka migdałowego, które jest potencjalnie niebezpieczne dla osób z alergią. Produkt został wycofywany z obrotu.

Producent pierników poinformował Państwową Inspekcję Sanitarną o wadzie jednej partii słodyczy, które zostały wcześniej dopuszczone do sprzedaży. W ciastkach może znajdować się alergen, o czym nie ma odpowiedniej informacji na opakowaniu. GIS ostrzega, że białko migdałowe może powodować reakcję alergiczną. Żeby uniknąć konsekwencji zdrowotnych, należy porównać podane poniżej informacje z opisanymi przez producenta i jeśli są takie same, powstrzymać się od spożywania pierników.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Pierniki z nadzieniem kremowym orzech laskowy

Numer partii: L1293147A

Data minimalnej trwałości: 07.2022

Producent: Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., ul. Żółkiewskiego 34, 87-100 Toruń

Oprócz poinformowania konsumentów o zagrożeniu, producent – pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej – rozpoczął również procedurę wycofywania wadliwych ciastek z obrotu.

Jak rozpoznać alergię na migdały?

W okolicach jamy ustnej może pojawić się obrzęk i swędzenie. Rzadziej objawia się katarem, biegunką, trudnościami z oddychaniem i łzawieniem z oczu. Zdarza się, że towarzyszy temu wysypka lub zaczerwienienie skóry. Przy szczególnie silnej reakcji alergicznej pacjent narażony jest na wstrząs anafilaktyczny, dlatego w przypadku bardzo złego samopoczucia wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Konsumenci, którzy mają dodatkowe pytania, mogą kontaktować się telefonicznie z głównym inspektoratem sanitarnym pod nr. telefonu +48 22 34 53 300 w dni robocze w godzinach 08:15-16:15. Pracownicy PIS udzielą wszelkich informacji.

News4Media/fot. GIS

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.