W Jabloncu nad Nisou samorządy świętowały 15-lecie partnerstwa. Zostało także odnowione porozumie w sprawie współpracy na kolejne lata. Będą wspólne targi turystyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, koncerty oraz wzajemna promocja.

Jablonec nad Nysą jest jednym z miast partnerskich Jeleniej Góry. Miasto położone jest w Czechach w kraju libereckim, nad Nysą Łużycką, u podnóża Gór Izerskich. Jabloniec nad Nysą (Jablonec nad Nisou) jest ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym i sportowo-rekreacyjnym gór Jizerské hory. Pierwsza wzmianka o mieście Jablonec pochodzi z 1356 roku, ale stałe osadnictwo datuje się dopiero na XVI. wiek, kiedy założono pierwszą hutę szkła w miejscowości Mšeno oraz wybudowano pierwszy kościółek. W XVII wieku w Jabloncu dochodzi do rozwoju hutnictwa szkła i w tym czasie pojawiają się pierwsze okazy słynnej dziś biżuterii. Szereg ciekawych eksponatów biżuterii z tamtych czasów można obejrzeć w miejskim muzeum. Dziś Jabloniec słynie właśnie z wyrobów szklanych i biżuterii – słynny ośrodek produkcji sztucznej biżuterii (Jablonex).

Umowę o wzajemnej współpracy podpisano 18 grudnia 2007 roku

Współpraca między miastami obejmuje wzajemną promocję miast, wymianę turystyczną, nawiązywanie współpracy pomiędzy podmiotami turystycznymi i gospodarczymi; poszukiwanie rozwiązań służących stworzeniu wspólnej oferty turystycznej; wymianę kulturalną, turystyczną i gospodarczą.

W spotkaniu w Jabloncu brali udział prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, burmistrz Jablonca nad Nisou Jiří Čeřovskýale, a także przedstawiciele Bautzen, Zwickau oraz powiatu karkonoskiego. 

FOT.FB Jerzy Łużniak

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.