Tradycyjnie w mikołajki, tym razem o godz. 16.30, po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia przez przedszkolaków z MP nr 2, na Placu Ratuszowym rozbłysła świąteczna choinka. A w tym roku swiat4eczne drzewko cieszy bardziej niż zwykle, bo mogło go (i całej bożonarodzeniowej oprawy) w ogóle nie być.

Wobec drastycznego wzrostu cen prądu prezydent Łużniak rozważał rezygnację z dekoracji. „Przeżyjemy bez dekoracji” – mówił późnym latem, odnosząc się do kosztów energii.

Ostatecznie zdecydowano się na ozdoby, choć w mniejszym niż w w poprzednich latach zakresie. Dekoracje świąteczne wykonała spółka Enea Oświetlenie ze Szczecina (zwycięzca przetargu) realizując usługę za niewiele ponad 110 tys. zł.

W efekcie na Placu Ratuszowym znalazła choinka – „imitująca żywą, z gałązkami od podłoża, wysokości 10 m”. Choinka przybrana jest w białe gwiazdki pięcioramienne (śnieżynki), srebrne i złote bombki z tworzywa; dwa sznury, oplatające choinkę w dwóch rzędach oraz sznur węży z żarówkami błyskowymi typu STARFLASH. Na szczycie choinki gwiazda. Przed choinką tradycyjnie zamontowany został czerwony fotel z możliwością siadania o wym. około 2 m wysokości i 1,3 m szerokości. Przy fotelu po obu stronach stoja dwa renifery.

Podobnie szczegółowo opisano dekoracje na Placu Piastowskim, w Jagniątkowie, czy w Sobieszowie. Dekoracje były gotowe 2 grudnia 2022 r., z zostaną zdemontowane 7 lutego 2023 r.

W mikołajki choinka ożyła podczas – to już jeleniogórska kilkuletnia tradycja – wzruszającej uroczystości, w której główną rolę graję przedszkolaki. Maluchy z jeleniogórskich przedszkoli wymyślają wcześniej „zaklęcia”, które pozwolą rozświetlić choinkę. W tym roku taki konkurs wygrały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 proponując zaklęcie:

Ech choinko! Ach zielona!

Stań na rynku rozświetlona!

Niech zaiskrzą wszystkie lampki,

Niech zabłyszczą wszystkie bombki!

Iskiereczka pierwsza mruga,

Toż to czary! Mówi druga.

3,2,1 to już czas….

Na lampeczek blask!

Po jego wypowiedzeniu choinka na Placu Ratuszowym rozjarzyła się pełnym blaskiem.

Fot. FC UM

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.