W niedzielę (19 grudnia) o godz. 19.00 w całej Polsce odbędą się protesty przeciwko przyjętemu w piątek w Sejmie „lex TVN”. Jeleniogórzanie przyłączają się do nich w walce o wolne media. Pikieta zaplanowana jest 19 grudnia o godz. 19.00 pod siedzibą PiS przy ulicy Krótkiej w Jeleniej Górze.

Manifestację organizują fundacja Grand Press i Komitet Obrony Demokracji. Protesty mają się odbyć w kilkudziesięciu miastach, między innymi w Warszawie pod pałacem prezydenckim, we Wrocławiu, Grudziądzu, Olsztynie, Gdański i innych miejscowościach. Kolejne miasta zgłaszają swój akces.

List otwarty do prezydenta RP Andrzeja Dudy

Sejm przyjął w piątek lex TVN. Władza chce zmusić firmę Discovery do sprzedaży udziałów w TVN. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jeśli prezydent ją podpisze, faktem stanie się najpoważniejszy zamach na wolność mediów po 1989 roku. Fundacja Grand Press i Komitet Obrony Demokracji piszą list otwarty do Andrzeja Dudy i planują pikietę na 19 grudnia.

My, obywatelki i obywatele Polski apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej lex TVN, z dnia 11 sierpnia 2021 roku, a przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 roku. Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie. Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym. Mówiąc wprost: to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r. Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda. Od podobnego zdarzenia zaczęły się w Rosji rządy Władimira Putina. Krytykująca władze m.in. za korupcję telewizja NTV została przejęta przez państwowy koncern Gazprom w 2001 r. Nie zgadzamy się, by Polska poszła tą samą drogą co Rosja i Węgry. Żądamy wolności, w tym gospodarczej, dla niezależnych od władzy mediów. Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy, a przypomnimy o naszym apelu 19 grudnia 2021 roku o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim i w całej Polsce”

VETO! WOLNE MEDIA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA!

Weronika Mirowska – prezeska Fundacji Grand Press

Jakub Karyś – przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.