Szef resortu zdrowia spotkał się z Komendantem Głównym Policji. Zapadły decyzje, że patrole tej służby będą jeszcze mocniej obecne w galeriach handlowych. To sposób na walkę z rosnącą liczbą nowych zachorowań na COVID-19.

Według piątkowych danych Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju odnotowano 9387 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 102 osoby, z czego 12 nie miało chorób współistniejących. Najpoważniejsza sytuacja jest w województwach: mazowieckim (2037 kolejnych przypadków), lubelskim (1705 nowych zachorowań) i podlaskim (761). Tego samego dnia Adam Niedzielski, minister zdrowia spotkał się w szefem policji, Jarosławem Szymczykiem. Mowa była o działaniu służby w dobie pandemii.

„Nie może być sytuacji, że w galeriach handlowych są osoby bez maseczek. Dlatego też w tych miejscach pojawią się policjanci, a ochroniarz przy wejściu ma przypominać o jej założeniu.” – zrelacjonował rozmowę rzecznik prasowy MZ, Wojciech Andrusiewicz stacji TVN24. Dodał, że Szymczyk przedstawił ministrowi dane z ostatnich tygodni, kiedy policja przeprowadzała kontrole. Tylko ostatniej doby policja podjęła 4 tysiące czynności w środkach transportu, i 7 tysięcy razy interweniowała wobec osób bez maseczek.

Na spotkaniu ustalono, że dużym problemem jest przestrzeganie zasad sanitarnych w galeriach handlowych. „Zdecydowanie te rozmowy z komendantem głównym policji były ukierunkowane na obecność policji w miejscach, że sam widok funkcjonariuszy może wzbudzić pewne zachowania, które są zachowaniami akceptowalnymi, czyli właśnie zasłanianie nosa i ust.” – dodał Andrusiewicz.

Czy na cmentarzu trzeba mieć maseczkę?

Przed nami 1 listopada. Rząd nie zdecydował się, tak jak rok temu, zamknąć cmentarze. Adam Niedzielski zaapelował, aby udając się na groby bliskich, nosić maseczki.  „Tu nie będzie żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich, za swoje otoczenie. W tradycji polskiej jest to, że tłumnie odwiedzamy cmentarze, ta liczba ludzi, którzy pojawiają się w tych miejscach pamięci jest bardzo duża, pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu, więc myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista.” – wyjaśnił.

News4Media/ fot. Ministerstwo Zdrowia Twitter

2 komentarze

  1. Zaraz, czegoś nie rozumiem – czy policyjne Psy będą nakładać mandaty na właścicieli sklepów, że podnoszą ceny – w tym roku galopująca inflacja sięgnie około 10% ??? czy jak ci bezrefleksyjni, bezmyślni kolesie będą gnębić ludzi za brak masek na ryjach?, choć od dawna wiadomo, że maski to ściema, bo średnica przestrzeni między włóknami maski jest ponad kilkaset razy większa od średnicy wirusa? Nakaz masek to tylko tresura społeczna, przed niczym innym namordniki nie chronią. Biedne te Psy, którym nakazano egzekwować popier..lone przepisy.Przysięgali chronić społeczeństwo, a teraz im się każe gnębić ludzi. Ale wybór należy do każdego Psa.

  2. Przecież szczepienia trwają już od dawna. Praktycznie wszyscy (chętni) się zaszczepili i są bezpieczni, mogą ponadto założyć maski i regularnie dezynfekować ręce i twarz. Po co ta nazistowska nagonka ???

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.