Od wczoraj (piątek, 7 października) trwają w Karpaczu obchody stulecia urodzin Tadeusza Różewicza. Na dziś i jutro zaplanowano kolejne wydarzenia. Rok 2021 ogłoszono Rokiem Tadeusza Różewicza.

Wybitny poeta, dramaturg i prozaik, „literacki gigant” i „noblista bez Nobla”  przez wiele lat związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Od lat dziewięćdziesiątych miasto pod Śnieżką stało się dla niego miejscem pracy i wypoczynku, a Muzeum Sportu i Turystki ulubionym punktem. W spisanej w 2003 r. i złożonej na ręce dyrektora muzeum Tadeusza Kulika „Ostatniej woli i prośbie”, że chce spocząć na ewangelickim cmentarzy przy kościółku Wang. Pochowano go tam w kwietniu 2014 r., obok jego przyjaciela Henryka Tomaszewskiego.

W ten weekend Karpacz wspomina wybitnego pisarza. Wczoraj syn poety, odsłonił upamiętniającą poetę pamiątkową tablicę z dedykacją: „Tadeuszowi Różewiczowi, poecie, dramaturgowi, prozaikowi w setna rocznice urodzin” i fragmentem jego wiersza Gawęda o spóźnionej miłości – „Liczę sobie 75 lat i wypisz wymaluj, zakochałem się w Karkonoszach”.  Także wczoraj w muzeum otwarto wystawę fotograficzną Zbigniewa Kulika  „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”.

Dzisiaj (sobota, 8 października) można było pospacerować po Karpaczu „Śladami Tadeusza Różewicza”, a o godz. 13:00 odbędzie się uroczyste nadanie imienia Tadeusza Różewicza Miejskiej Bibliotece Publicznej w Karpaczu. Dziś także, o godz. 16:00, w sali konferencyjnej na Stadionie im. Ireny Szewińskiej Zbigniew Kulik wygłosi prelekcję  „Tadeusz Różewicz w Karpaczu”.

W niedzielę, 10 października 2021 r., o godzinie 10:00, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Wang odprawione zostanie Dziękczynne Nabożeństwo z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Różewicza, po którym nastąpi złożenie kwiatów na grobie poety.

Fot. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.