15 uczelni zawodowych dostanie 15 mln zł na zwiększenie potencjału dydaktycznego w ramach programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” – poinformował szef MEiN Przemysław Czarnek. Wśród uczelni jest Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze.

Celem programu jest wsparcie publicznych uczelni zawodowych w doskonaleniu jakości kształcenia na kierunkach studiów o profilu praktycznym. To czwarta edycja programu.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas 23 lutego na konferencji prasowej zaznaczył, że uczelnie te mają ogromne znaczenie dla swoich regionów. – To są państwowe wyższe szkoły zawodowe, dzisiaj coraz częściej przyjmujące nazwę akademii, bo spełniają warunki do tego, żeby stać się akademiami nauk stosowanych – zaznaczył Czarnek.

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek ocenił, że wygrane uczelnie swoich studentów „kształcą w taki sposób, że ich wejście na rynek pracy jest też związane z ponadprzeciętnymi wynagrodzeniami”. Dopytywany o to, na co zostaną przeznaczone bonusy z programu, odpowiedział, że decyzja ta zostaje pozostawiona uczelniom.

Z komunikatu MEiN wynika, że wsparcie jest przyznawane w formie zwiększenia subwencji podstawowej na wsparcie aktywności projakościowej. Pieniądze z programu pozwolą uczelniom na dostosowanie programu studiów do potrzeb regionalnych rynków pracy.

W 2022 r. wsparcie otrzymały cztery uczelnie zawodowe z Dolnego Śląska: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze i Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.