W Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem rektor uczelni dr Wioletty Palczewskiej, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu Elżbiety Kierzek oraz senatora RP Krzysztofa Mroza.

Z końcem grudnia Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej wypowiedziało Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa umowę na wynajem pomieszczeń w szpitalu, w którym przez ostatnie kilkadziesiąt lat mieścił się jeleniogórski punkt krwiodawstwa. W zastępstwie punktu stacjonarnego jeleniogórskich krwiodawców obsługiwał tzw. „krwiobus”, ale w sezonie zimowym stwarzało to dla honorowych dawców krwi z regionu utrudnienia. W związku z tym RCK rozpoczęło poszukiwanie miejsca w Jeleniej Górze, gdzie dawcy mogliby stacjonarnie oddawać krew. W sprawę aktywnie zaangażował się senator Krzysztof Mróz, który zasugerował dyrekcji RCK możliwość lokalizacji punktu w pomieszczeniach KPSW.

„W Jeleniej Górze stały punkt stacjonarny istnieje już od wielu lat i honorowi dawcy krwi z regionu zdążyli się do niego przyzwyczaić. Punkt mobilny, szczególnie zimą, nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem, dlatego najistotniejsze jest to, że udało się ten stały punkt w Jeleniej Górze utrzymać.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Punkt honorowego krwiodawstwa zlokalizowany został na terenie KPSW w budynku Wydziału Nauk Technicznych i Medycznych (budynek 3) w sali nr 224. Na razie umowa na lokalizację punktu na terenie uczelni została podpisana do końca maja, z możliwością jej przedłużenia. W lutym punkt będzie działał przez dwa dni w tygodniu, w środy i w piątki. Rejestracja będzie się odbywała w godzinach od 8 do 12:30. Szczegółowy harmonogram działania będzie na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej RCK.

„Jesteśmy uczelnią, która promuje ideę honorowego krwiodawstwa. W związku z tym nie mogliśmy pozostać obojętni na apel Pani dyrektor, która poszukiwała nowej siedziby na punkt stacjonarny. Na realizację tego przedsięwzięcia udostępniliśmy dwie sale wykładowe. Co ważne, uruchomienie punktu nie będzie kolidowało z zajęciami na uczelni, do których wrócimy stacjonarnie już od kolejnego semestru.” – powiedziała rektor KPSW dr Wioletta Palczewska.

W punkcie zlokalizowanym w KPSW znajdują się dwa stanowiska poboru, które będzie będzie obsługiwał jeden lekarz. Na miejscu dostępna jest ogrzewana poczekalnia, toalety oraz miejsca parkingowe.

„Nie rezygnujemy także z mobilnego punktu poboru, ale ustalamy w jaki dzień będzie on przyjeżdżał do Jeleniej Góry. Punkt na uczelni rozwiązuje wiele problemów, ale pomimo to, wspólnie z Panem senatorem oraz władzami miasta, poszukujemy docelowej siedziby dla stałego punktu krwiodawstwa w Jeleniej Górze.” – powiedziała Elżbieta Kierzek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

Dyrektor RCK podczas konferencji przywołała statystyki z punktu poboru krwi w Jeleniej Górze. W minionym roku średnia dzienna liczba donacji to ok. 13, co przekłada się na ok. 2500 donacji krwi w skali całego roku. Z krwi oddawanej przez honorowych krwiodawców w Jeleniej Górze korzystają szpitale z 11 powiatów obsługiwanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.