Jeśli masz w swoim otoczeniu starszą osobę, która może przyjmować lek na chorobę Alzheimera, koniecznie pomóż jej przejrzeć apteczkę. Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował bowiem, że dwie serie leku na to schorzenie zostały wycofane z obrotu.

Chodzi o preparat pod nazwą Memantin NeuroPharma 20mg. Lek o działaniu przeciwotępiennym stosuje się w celu poprawy przekazywania impulsów nerwowych. Firma Neuraxpharm Arzneimittel GmbH poinformowała Głównego Inspektora Farmaceutycznego, że w dwóch partiach specyfiku wykryto wadę jakościową.

„Wystąpienie podmiotu odpowiedzialnego do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofanie ww. serii produktu leczniczego było wynikiem stwierdzenia w trakcie prowadzonych badań stabilności wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru uwalniania” – czytamy w komunikacie.

GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu dwóch serii produktu leczniczego. Poniżej przedstawione są wszystkie informacje, które pomogą w zidentyfikowaniu kwestionowanego leku:

1. Memantin NeuroPharma (memantini hydrochloridum) tebletki powlekane, 20 mg, opakowanie 42 labletki; numer serii P1444, termin ważności: 09.2023.

2. Memantin NeuroPharma (memantini hydrochloridum) tebletki powlekane, 20 mg, opakowanie 28 labletek; numer serii P1443, termin ważności: 09.2023.

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zyskała natychmiastową wykonalność. W przypadku stwierdzenia, że powyższe informacje zgodne są z zawartymi na zakupionym już opakowaniu, należy powstrzymać się od spożycia leku i odnieść go do najbliższej apteki w celu utylizacji.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.