Sztos, XD, dzban i alternatywka – to pojęcia występujące w języku polskim, które w ubiegłych latach zostały wybrane przez młodzież, jako słowa roku. Do 7 listopada można zgłaszać propozycje, które według Polaków zasługują na wyróżnienie w 2021 r.

Młodzieżowe Słowo Roku

Od 2016 roku najciekawsze propozycje słów używanych w potocznej mowie młodzieży biorą udział w plebiscycie organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Aktualnie trwają zgłoszenia do szóstej edycji konkursu. Do 7 listopada, za pośrednictwem specjalnego formularza można nadsyłać oryginalne słowa, spośród których jury wybierze proponowane najczęściej i jednocześnie zgodne z regulaminem. W ten sposób zostanie wyłoniona finałowa dwudziestka. Zwycięzca zostanie wybrany w drodze internetowego głosowania. Przewidziana jest również Nagroda Jury, które wybierze najciekawszą propozycję wedle własnego uznania.

„Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania.” – piszą organizatorzy przedsięwzięcia podkreślając jednocześnie, że proponowane słowa nie muszą być nowe, slangowe ani najczęściej stosowane. Liczy się kreatywne podejście do tematu, oryginalność i trafność w opisywaniu rzeczywistości.

Jak wziąć udział w konkursie?

Swój typ może przesłać każda osoba fizyczna, która ukończyła 13 rok życia. Formularz do wypełnienia dostępny jest na tej stronie (należy kliknąć na pomarańczowy przycisk umieszczony w prawym, dolnym rogu witryny). Należy dobrze rozważyć swoją propozycję, ponieważ każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną propozycję. Zgłoszenie powinno zawierać nie tylko wybrane hasło, ale również jego definicję. Nagrodą główną jest zestaw publikacji o łącznej wartości 236 zł brutto. Głosowanie potrwa do 30 listopada, rozstrzygnięcie konkursu zaś planowane jest na początek grudnia.

https://sjp.pwn.pl/

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.