Niestety, mimo wielu apeli i ostrzeżeń nadal trafiają się osoby, które ulegają oszustom, wierząc w obietnice szybkiego zarobku. Jeleniogórzanin uwierzył mężczyźnie, podającego się za brokera, że zarobi inwestując w kryptowaluty. Oszust polecił pokrzywdzonemu zainstalować aplikację, za pomocą której z konta pokrzywdzonego przelał gotówkę. Okazało się, że mężczyzna zamiast zarobić stracił blisko 9 tysięcy złotych.

Oszuści wymyślają coraz to nowsze pomysły na wyłudzanie pieniędzy. 10 września br. funkcjonariusze z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze przyjęli zawiadomienie w sprawie oszustwa. Mężczyzna podszywając się pod brokera, przekonał mieszkańca Jeleniej Góry, że zarobi inwestując w kryptowaluty. Pokrzywdzony wpłacił depozyt, a następnie oszust poinformował pokrzywdzonego, że pomoże mu wykonać wszystkie czynności, ale musi on zainstalować aplikację, za pomocą, której poprzez sieć Internet uzyskał dostęp do jego rachunku bankowego, z którego następnie przelał na inne konto pieniądze. Kiedy jeleniogórzanin zalogował się na swoje konto stwierdził brak kilku tysięcy złotych. Łącznie stracił blisko 9 tysięcy złotych.

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego. Policja przestrzega przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami.

Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

Info KMP Jelenia Góra – Edyta Bagrowska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.