Średnia pensja w Polsce nie nadąża za inflacją. W maju, jak podał GUS, wzrosła o 13,5 proc. przy inflacji wynoszącej prawie 14 proc. Oznacza to, że nawet przy maksymalnym wzroście płacy kupimy dużo mniej.

GUS opublikował wysokość przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. W maju wzrosło ono o 13,5 proc. rok do roku i wynosiło 6 tys. 399 zł brutto miesięcznie (na rękę 4 tys. 601 zł). Płace, jak widać, rosną wolniej niż inflacja, która obecnie wynosi 13,9 proc. Ostatni taki przypadek, gdy wynagrodzenie rosło wolniej niż inflacja – przypomina businessinsider.com.pl – miał miejsce w maju 2020 r. Za rządów Zjednoczonej Prawicy to trzeci taki miesiąc.

Taka średnia płaca oznacza spadek w maju o 3,4 proc., czyli o 227 zł brutto ( 159 zł netto).

Rok do roku przeciętna płaca w przedsiębiorstwach wzrosła o 762 zł brutto ( 539 zł netto).

W maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z majem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie minimalnie obniżyło się o 0,1 proc. – poinformował GUS. Te dane nie obejmują mikrofirm i budżetówki.

W porównaniu z kwietniem zatrudnienie spadło o 5,4 tys. osób. W porównaniu z majem ubiegłego roku jest to wzrost o 153,6 tys. etatów.

News4Media/fot. iStock

1 Komentarz

  1. Dziś w Sejmie posłanka Klaudia Jachira z KO wyjaśniła powody wzrostu inflacji-trudno się nie zgodzić. Powodem jest dodruk pieniądza ok. 140 mld.zł. Pieniądze poszły na wsparcie przeciębiorców po covid 19.Wielu spożytkowało je na własne potrzeby , np. zakup samochodów , torebek po 30 tys/szt. itd.Moim zdaniem powinno się to odbyć w formie pożyczek a nie darowizn ,tu pani Klaudia ma rację. Przez ten błąd PIS , teraz zapłacimy wszyscy-zwyczajne rozdawnictwo -powinni zwócić te pieniądze w ratach!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.