Coraz więcej kupujemy przez internet. A przed Bożym Narodzeniem szczególnie. Oszuści dobrze o tym wiedzą i liczą na nasze świąteczne roztargnienie. Żeby nas okraść.

„Przesyłka z nadwagą” – tak ten rodzaj oszustwa nazywa portal dobreprogramy.pl. Na czym polega? Do klientów trafiają sms-y, w których oszuści informują o konieczności dopłacenia do przesyłki, bo jest za ciężka, czyli niezgodna z dopuszczalna normą. Podszywają się przy tym pod znaną firmę kurierską DPD.

Fałszywa wiadomość

„DPD: Dostawa twojej przesylki zostala wstrzymana z powodu nadwagi. Ureguluj naleznosc 2.75 zl aby uniknac zwrotu przesylki: (LINK) – brzmi treść fałszywej wiadomości.

Osoby, które dadzą się na to nabrać, muszą liczyć się z tym, że oszuści nieźle mogą namieszać w ich finansach. W ten sposób próbują bowiem wyłudzić dane do konta bankowego swojej ofiary. A gdy już je przechwycą, opróżnią do zera.

Jak się przed tym uchronić?

Przede wszystkim nie wolno klikać w żadne linki przesyłane za pośrednictwem podejrzanych sms-ów.

Oszuści często przygotowują również formularze, które wyglądają prawie jak oryginały. Rzekomo mają służyć do płatności online, ale tak naprawdę dane z ankiet trafiają do złodziei. Warto zwrócić uwagę np. na adres strony.

Poza tym trzeba od razu usunąć podejrzaną wiadomość i zablokować numer fałszywego nadawcy, żeby więcej nas nie nękał.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.