Okrągły stół w sprawie zakazu handlu w niedziele. Minister rodziny, chce wytłumaczyć handlowcom ideę zamkniętych sklepów. – To czas dla rodziny, na modlitwę – argumentuje Marlena Maląg.

Miasto na Mazurach. Połowa lipca. Prawie wszystkie większe sklepy są zamknięte. Prawie, bo wyjątkiem jest Intermarche. Ma do tego prawo, bo jest jednocześnie sklepem na… stacji benzynowej, którą prowadzi tuż obok.

W środku tłum. Na oko jest wśród nich sporo turystów. Robią zakupy – jedni mniejsze, inni solidne. Niektórzy wózki maja napakowane po brzegi. Po sery – kolejka. Po wędliny – kolejka. Przy 4 kasach kłębi się tłum. Na szczęście jest klimatyzacja, bo za oknem ponad 30 stopni.

Machamy ręką, bo musielibyśmy spędzić w sklepie za dużo czasu. Szkoda go nam, bo plaża czeka. Zadowalamy się drobnymi – z konieczności – zakupami w niewielkim sklepiku po drodze nad jezioro.

Minister Maląg: Ten dzień powinno się spędzać z rodziną

Zakaz handlu w niedziele wciąż jest kością niezgody dzielącą sprzedawców, klientów i polityków. Rząd chce wyjaśnić niezadowolonym z utraconych przychodów handlowcom, dlaczego taki zakaz wprowadził w życie. Stąd pomysł na zorganizowanie spotkania z przedstawicielami tej branży.

Zakaz handlu w niedziele dość długo był obchodzony przez duże sieci handlowe. Powodem otwierania sklepów było to, że działają jako „placówka pocztowa” albo „księgarnia”. Dlatego PiS naciskany przez związkowców z Solidarności zaostrzył przepisy i ostatecznie doprowadził do zamknięcia sklepów w niedziele.

Oburzyło to przede wszystkim właścicieli tych placówek, ale także klientów. Ci drudzy argumentowali, że nikt nie będzie im narzucał, co mają robić w niedzielę: iść do kościoła czy na zakupy. To ich życie.

– Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę – powiedziała telewizji Trwam Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

I podkreśliła, że – Ten dzień powinno się spędzać z rodziną. To czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie.

Minister Maląg: Na zachodzie sklepy też są zamknięte w niedzielę

W tej sprawie Maląg spotkała się już z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, która stoi za tym pomysłem i jest zawziętym orędownikiem zakazu handlu w niedziele.

– Na roboczo ustaliliśmy, że chcielibyśmy usiąść do okrągłego stołu: strona społeczna i przedstawiciele branży i porozmawiać o tym. Na zachodzie sklepy też są zamknięte w niedzielę – dodała minister.

Spotkanie planowane jest na początek przyszłego roku.

– Trzeba to dobrze przygotować i włączyć Głównego Inspektora Pracy, abyśmy skutecznie realizowali to, co jest zapisane w przepisach prawa. Bo ustawa o handlu w niedzielę, jest ustawą szczelną – zapewniła szefowa resortu.

I przypomniała, że Państwowa Inspekcja Pracy nadal będzie kontrolowała, czy w niedzielę nie działa żaden sklep.

News4Media/fot. iStock

7 komentarzy

  1. Teraz będziecie się modlić do swiętych Wojtyłów ,trwa beatyfikacja . Neopogaństwo zaczyna dominować w Polsce .

  2. „przewodniczącym Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”” – ku.r.wa, czego?!

  3. Czas na REFORMACJĘ ,będzie bez stosów,czyż to ziszcza się przepowiednia o wielkiej grzesznicy.

  4. Po beatyfikacji rodziny Wojtyłów będziecie się modlić do nowej Trójcy ,będzie przeniesine „boże narodzenie ” bez Miriam,Józefa i Jezuska . Kto tu zwariował? Jak to dobrze być apostatom.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.