25 listopada o godz. 17:00 w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze rozpocznie się cykl spotkań pn. ”Spotkanie na górze”, poświęconych fotografii i górom. Pierwszym gościem będzie fotoreporter prasowy i dziennikarz Daniel Antosik (autor i współautor licznych wystaw fotograficznych oraz kilku zrealizowanych pomysłów scenograficznych i akcji twórczych, przez 30 lat zawodowo związany z naszym tygodnikiem).

Spotkanie ma mieć formę rozmowy i otwartej dyskusji, w której poruszone zostaną zagadnienie obecności człowieka w górach i szczególny rodzaj konsekwencji, jakie może ona wywoływać. Spotkanie poprowadzi Janusz Jaremen.

Zdjęcia Daniela Antosika, oprócz walorów fotograficznych, posiadają szczególną wartość dokumentalną. Powstały podczas autentycznych działań i akcji ratowniczych w górach na przestrzeni trzech dekad XX/XXI wieku. Nieliczne z nich wykonane zostały podczas specjalistycznych szkoleń i działań prewencyjnych ratowników prowadzonych w górskim terenie. Większość jest zapisem akcji niesienia pomocy ofiarom wypadków w górach. Najwięcej prezentowanych fotografii powstało w Karkonoszach. Szczególne miejsce wśród nich zajmują te wykonane podczas dramatycznych akcji lawinowych z tragicznym finałem.

Daniel Antosik w dorobku ma kilkadziesiąt prezentacji autorskich. Najważniejsze to: „Kilka krótkich opowieści”, „Armenia”, „Tu i ówdziej”, „Czas Lubomierza”, „10 x Lubomierz”, „Mój portret”, „Kilka chwil codzienności”, „Muzyczna konstelacja”, „Na ratunek”. W 2004 roku w rodzinnym Lwówku Śląskim zrealizował akcję fotograficzną „Z twarzą w Europie, czyli nasz wspólny portret”, akcentującą wstąpienie Polski do UE. W roku 2008 zrealizował szczególną akcję twórczą pod hasłem „Teraz – dowód współistnienia” z udziałem ponad stu fotografujących, zorganizowaną z okazji 50-lecia „Nowin Jeleniogórskich” i 900-lecia Jeleniej Góry. Wymyślił i zrealizował Kryzysowy Konkurs Fotografii Domowej „Za oknem 2020” uznany za najlepszą dziennikarską akcję społeczną roku w Polsce, w konkursie SGL LOCAL PRESS 2020.

Antosik to również animator kultury. Twórca niezwykłej Galerii Za Miedzą, założonej w zrujnowanych wnętrzach dawnego kościoła ewangelickiego w Lubomierzu. Autor programu „Ołtarz Kina” realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, którego był dyrektorem artystycznym. Zajmuje się także warsztatami twórczymi dla dzieci i młodzieży oraz pracą pedagogiczną z dorosłymi. Aktualnie pełni funkcje dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu oraz prezesa Fundacji Nowin Jeleniogórskich.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.