Kolejna drogowa inwestycja jest dostępna dla kierowców. Obwodnica Piechowic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 366 dziś została oficjalnie otwarta dla ruchu.

– To bardzo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Dzięki nowej obwodnicy sprzed ich okien zniknie uciążliwy ruch samochodów ciężarowych. Centrum Piechowic również zostanie odciążone od ruchu ciężarówek docierających do miejscowych zakładów przemysłowych. Problem z zakorkowanymi ulicami jest wciąż aktualny i każda taka inwestycja przyczynia się do zniwelowania korków na drogach – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowa droga ma 2,1 km długości, a jej bieg rozpoczyna się od ronda przy ulicy Jeleniogórskiej oraz Cmentarnej, dalej prowadzi na wschód, przecinając ulicę Polną aż do ulicy Pakoszowskiej. Wykonawcą inwestycji była firma Budimex Budownictwo, która projektowanie nowej drogi rozpoczęła w lutym 2019 roku, a do budowy przystąpiła w maju 2021 roku.

– Dzięki obwodnicy transport towarów do okolicznych zakładów będzie przebiegał z pominięciem Pakoszowa i centrum miasta, co z pewnością docenią nie tylko kierowcy. Łatwiej będzie też dojechać m.in. do Szklarskiej Poręby oraz dalej w stronę Czech – zaznacza Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Powstanie obwodnicy Piechowic znacznie ułatwi mieszkańcom codzienne podróże do pracy czy szkoły, a także wpłynie na zmniejszenie korków w mieście. Koszt inwestycji wyniósł ponad 26,3 mln zł. Obwodnica finansowana była z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz współfinansowana w ramach porozumień przez: Wepa Piechowice Sp. z o.o. – 2 mln zł i Gminę Miejską Piechowice – ponad 963 tys. zł

– Nowo wybudowana obwodnica Piechowic była przede wszystkim oczekiwana przez mieszkańców. Wybudowaliśmy ją, aby wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, poprawić bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Obwodnica ma również ważne znaczenie dla ruchu w obrębie aglomeracji jeleniogórskiej – mówi Marek Obrębalski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa.

W ramach zakończonej właśnie inwestycji powstały m.in.: dwa ronda, jedno skrzyżowanie proste przy ul. Polnej, dwa obiekty inżynierskie, nasadzenia kompensacyjne zieleni, zbiornik retencyjny, kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

Fot. UMWD

2 komentarze

  1. W ciągu kilku lat, takich inwestycji powstałoby kilkadziesiąt w całej Polsce, zamiast dofinansowania rządowej TVP za 2 700 000 000 zł. Do tego jeszcze przez buca z kanapowej partyjki – zwanej szyderczo „Solidarną Polską”- tracimy dziennie 1 000 000 euroza nieprzestrzeganie praworządności i wyroków TSUE. I jak to nie być wk…… na zbójeckie rządy PiS??

  2. Dokładnie, a do tego pinokio przez 5 lat swoich „rządów” dołożył 400mld zł długu!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.