Jeleniogórzanie i mieszkańcy powiatu karkonoskiego udowadniają, że mają wielkie serca i mnóstwo inicjatywy, by jak najskuteczniej pomóc tym, którzy uciekają przed wojną i tym, którzy walczą w Ukrainie. Samorząd jeleniogórski rozpoczyna od dzisiaj (28 lutego) zbiórkę rzeczy dla poszkodowanych w Ukrainie. W tym celu został utworzony miejski punkt zbiórki darów. Powiat karkonoski uruchomił specjalny telefon dla osób chcących nieść pomoc dla uchodźców.

Mam malutkie mieszkanie dla 2 osób w Jeleniej Górze, wolne od dziś, przyjmę rodzinę uciekającą z Ukrainy, pomogę się zagospodarować…” od takich ogłoszeń roją się media społecznościowe. Ludzie ogłaszają zbiórki i deklarują chęć niesienia pomocy. Aby im to ułatwić samorząd jeleniogórski od dzisiaj (28 lutego) rozpoczął zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które zostaną przekazane poszkodowanym w Ukrainie oraz uchodźcom , którzy trafią do naszego miasta. – Listę potrzeb otrzymaliśmy od Konsula Generalnego Ukrainy we Wrocławiu oraz miast Równe i Tarnopol – informuje prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Miejsce zbiórki: ul. Długa 2 Jelenia Góra, w godz. 10.00 – 18.00. Potrzebne artykuły: Wyposażenie apteczki (dokładny wykaz środków znajdziecie na FB Urzędu Miasta) , śpiwory, maty do spania, żywność dla niemowląt, produkty higieny osobistej, łóżka składane, odzież dziecięca, łóżka dziecięce.

Inne punkty zbiórki darów w Jeleniej Górze: hotel Europa, ul. 1 Maja, OSP Wiejska , informacje tel. Jakub 533 289 962, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze HANDLÓWKA przy ul. 1 Maja 39/4, Szkoła Cosinus, ul. Bankowa 1 pn – pt godz 12-15, Ul. Cieplicka 16, Cały tydzień 10 – 14, kontakt tel nr 502 503 978, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jeleniej Górze. Najbardziej potrzebne rzeczy: koce, żywność do bezpośredniego spożycia: konserwy,pasztety itp., pampersy,mokre chusteczki, leki, bandaże, środki higieniczne, latarki,baterie,power Banki.

Potrzeby zmieniają się z dnia na dzień. Także z dnia na dzień przybywa punktów, w których jeleniogórzanie, mieszkańcy Karpacza, Szklarskiej Poręby, Świeradowa Zdroju, Lwówka Sląskiego, Bolesławca i innych miast oraz wsi w naszym regionie mogą wesprzeć potrzebujących. Warto śledzić FB i profile lokalnych samorządów.

Telefony interwencyjne

Czynny jest całodobowy telefon Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Jelenia Góra 75 754 – 98 – 25, lub tel. kom. 783 – 295 – 322, e-mail pczk@jeleniagora.pl. Tu można dowiedzieć się, jak pomóc uchodźcom.

Podobny telefon uruchomił powiat karkonoski. Pod numerem telefonu 500 060 146 można dzwonić i zgłaszać swoją gotowość niesienia pomocy obywatelom (uchodźcom) z Ukrainy. Formy pomocy, które mogą być zgłaszane i deklarowane to przede wszystkim pomoc związana z udostępnieniem lokali i mieszkań na terenie powiatu karkonoskiego, w których obywatele z Ukrainy będą mogli się zatrzymać, ale także pomoc żywnościowa, materialna, pomoc medyczna i psychologiczna czy przekazanie niezbędnej odzieży oraz środków higieny osobistej itp. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Sprzęt dla strażaków z Ukrainy

Wczoraj (27.07) z placu Ratuszowego w Jeleniej Górze odjechał pierwszy transport ze sprzętem pożarniczym dla ukraińskich strażaków. Są mundury,hełmy, węże, buty , rękawice, aparaty,butle, hydraulika itp. Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu i na apel odpowiedziały wszystkie jednostki z naszego regionu. Sprzęt pożarniczy będzie zbierany będzie dzisiaj (28 lutego) do godz. 12.00 w komendach miejskich/powiatowych PSP i do godz. 15. 00 w komendach wojewódzkich PSP.

W Jeleniej Górze możesz oddać krew dla rannych na Ukrainie

Oddać krew można w każdą środę i piątek w siedzibie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej przy ul. Lwóweckiej 18, budynek nr 3, 2 piętro. Rejestracja krwiodawców będzie odbywała się w godz. 8.00- 12.30.

Darmowe przejazdy pociągami KD dla obywateli ukraińskich

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Zarząd Województwa Dolny Śląsk w porozumieniu z Zarządem Kolei Dolnośląskich podjął decyzję o darmowych przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich. Każdy pasażer Koleje Dolnośląskie S.A. obywatelstwa ukraińskiego otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują od dzisiaj od 26 lutego do niedzieli, 6 marca. W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

7 komentarzy

 1. Ruski rubel upadł. Wolski zloty upada przez inflację. Glapiński i te dwie blondyny to od strony wizualnej i mentalnej jakby czysty import z Rosji. Bardziej ruską gębę ma tylko były wiceminister od milicji Zieliński, ten od konfetti, nic tylko wsadzić lotnisko na głowę i do armii czerwonej.. robotę przynajmniej jako statysta ma od ręki.

 2. GnilnaKaczka. bzium, janusz z bloku czy zorro to putinowskie trolle. Jak tu przyjdziecie – kula w łeb. Im więcej spalonych czołgów na Ukrainie tym więcej waszych wypocin kopiuj wklej . Wasz przywódca uciekł do bunkra ruskie c w e l e .

 3. TO SMUTNE, ŻE POMIMO TAKIEJ TRAGEDII JAKĄ DOTKNIĘTY ZOSTAŁ GRANICZĄCY Z POLSKĄ KRAJ W NOWINACH UPRAWIA SIĘ PROPAGANDĘ I LANSOWANIE WYBRANYCH ŚRODOWISK!
  NA PRZYKŁAD, DLACZEGO NIE NAPISANO O INICJATYWACH I DZIAŁANIACH KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO JAKIE SĄ SKUTECZNIE PODEJMOWANE.

  DLACZEGO NIE WSPOMINA SIĘ, ŻE DZIAŁANIA POMOCOWE SĄ TAK SKUTECZNE BO W NASZYM SPOŁECZEŃSTWIE GŁĘBOKO SĄ JESZCZE ZAKORZENIONE ZASADY ETYKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ, BEZ NICH NIC BY NIE BYŁO MOŻLIWYM !

  NA KONIEC PYTANIE – CO Z COVIDEM – ZANIKŁ BYŁ SAM Z SIEBIE ?

  • Covid został zamknięty w szafie.

   Teraz jest nowy task.

   Operacja przesiedleńcza Wisła-2 nabrała rozpędu.

  • pandemia skończyła się jak tylko zaprzestali wykonywania setek tysięcy źle dziających testów i fałszowania statystyk. Wczoraj wirus był dzisiaj go nie ma.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.