Wczoraj (5 sierpnia) wieczorem w Osłej, w powiecie Gromadka,w sąsiedztwie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybuchł pożar w Zakładzie Produkcji Paliw Alternatywnych Prodigo Recykling. W akcji gaszenia ognia brały udział 33 jednostki. Na terenie przedsiębiorstwa zgromadzonych jest 10 tysięcy ton plastików i 1200 ton gotowych paliw. Dzisiaj (6.08) trwa dogaszanie pożaru. Piotr Pilarczyk, zastępca komendanta PSP w Bolesławcu mówił w TVN 24, że może to potrwać nawet kilka dni. Nie ma informacji, by ktokolwiek został poszkodowany.

Zapaliły się posegregowane odpady plastikowe, które zgromadzone były na placu otoczonym murem. To obszar około 150 na 150 metrów. Tam też składowano wyprodukowane paliwa. – Na terenie przedsiębiorstwa znajdują się dwie hale i składowisko tworzyw sztucznych. Łącznie jest tam 10 tysięcy ton plastików i 1200 ton gotowego paliwa – przekazywał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. Największym wyzwaniem była ochrona sąsiadujących zakładów, w których znajdują się również łatwopalne materiały. Strażacy musieli dodatkowo walczyć z dymem. Czarna smuga dymu, unosząca się nad zakładem widoczna jest także dzisiaj w Osłej, Bolesławcu i Chocianowie oraz innych okolicznych miejscowościach.

W momencie wybuchu pożaru w zakładzie byli pracownicy. Straż pożarna ewakuowała około 80 osób z terenu zakładu, a także z pobliskich miejsc. Nie ma doniesień o poszkodowanych osobach. Dym nie powinien zagrażać mieszkańcom okolicznych budynków, ponieważ znajdują się w znacznej odległości od zakładu.

Strażacy mówią, że to była koszmarna noc. Wczoraj po godz. 23 w akcji brało udział 150 strażaków z jednostek z Legnicy, Bolesławca, Złotoryi, Polkowic, Lubina i Jeleniej Góry  oraz wiele jednostek OSP. Dzisiaj rano zostali zmienieni przez innych druhów. Na miejscu jest także grupa ratownictwa chemicznego, która monitoruje sytuację. Jak oceniają strażacy, akcja dogaszania ognia może potrwać kilka dni. Stopiony i zbrylony plastik trzeba będzie przerzucać za pomocą maszyn.

Komendant straży pożarnej w Bolesławcu bryg. mgr inż. Andrzej Śliwowski w rozmowie z lokalnymi mediami apeluje, by na teren zakładu nikt nie przyjeżdżał nikt postronny, by nie utrudniać pracy strażakom. Akcja może potrwać dzisiaj (6 sierpnia) cały dzień i przeciągnąć się na kolejne dni. Policja, wyznaczyła objazdy i zabezpiecza teren.

Prodigo Recykling sp. z o.o. z Wrocławia. Firma posiada zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie i wytwarzanie odpadów powstających w wyniku eksploatacji instalacji Carboma typu LEWIATAN 3000, przeznaczonej do przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne. Zakład w Osłej jest częścią grupy kapitałowej PRODIGO. Na swoim profilu pisze ona o sobie: PRODIGO to innowacyjne, nowoczesne przedsiębiorstwo, którego przejrzysta struktura organizacyjna oraz zoptymalizowane procesy zarządzania zapewniają naszym Klientom najwyższy standard obsługi, zgodny z obowiązującymi przepisami oraz dyrektywami Unii Europejskiej z zakresu ochrony środowiska naturalnego w formule „circular economy”. Podejmujemy każde wyzwanie mające na celu zabezpieczenie otoczenia przed pozornie nieuchronnym procesem zanieczyszczenia. W tym celu inicjujemy wszelkie znane próby przetwórstwa odpadów nieposiadających obecnie żadnego zastosowania.

FOT. FB PSP, FB OSP Bolesławiec, FB OSP Nowogrodziec, FB Jawor 998, FB 112 Polkowice

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.