MSWiA przekonuje, że w mundurówce nigdy nie było tak dobrze, jak teraz. Jednocześnie przygotowują przepisy, którym sprzeciwiają się policyjni związkowcy. Protest przybiera na sile.

„Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r. W ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w pełnej kwocie za cały rok.

Resort zaproponował także, żeby po 15 latach służby należność z tytułu wysługi lat wzrastała co roku o dodatkowy 1 proc. W przypadku stażu powyżej 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego” – to fragment komunikatu biura prasowego MSWiA sprzed kilku dni.

Jest to reakcja na akcję protestacyjną mundurówki, którą zaczęły policyjne związki. Chcą podwyżki o wysokość realnej inflacji (policyjna Solidarność chce 20 proc.) i dodatku stażowego do pensji.

„MSWiA, obawiając się protestów, proponuje rozszerzenie dodatku stołecznego (dostają go policjanci z Warszawy) na straż graniczną i straż pożarną.

Przywrócony zostanie także dodatek graniczny dla funkcjonariuszy straży granicznej, pełniących służbę na wschodniej „zielonej granicy” – dodaje resort. Dodaje także, że minimalny próg dodatku funkcyjnego zostanie podwyższony do 20 proc., a to korzyść dla 10 tys. funkcjonariuszy.

Rozmowy o tych rozwiązaniach trwają i na razie związkowcy nie wycofują się z protestu.

Nawet sekretarki będą musiały składać oświadczenia majątkowe

Tymczasem na horyzoncie jest nowy kłopot. MSWiA pracuje nad przepisami, które mają uporządkować sprawy pracownicze w mundurówce. Jeden z pomysłów to obowiązek składania oświadczeń majątkowych i uzyskiwanie zgody przełożonego na podejmowanie dodatkowej pracy przez wszystkich pracowników administracyjno-biurowych. Obecnie dotyczy to tylko urzędników mianowanych i na wysokich stanowiskach w służbie cywilnej.

– Ten projekt to bubel prawny. Ta ustawa nas ubezwłasnowalnia i upokarza – powiedziała money.pl Joanna Stec-Trzpil, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji.

Punktuje, że będzie to naruszenie zasad Konstytucji RP i likwidacja korpusu służby cywilnej w policji. Dodaje, że nawet sekretarki będą musiały składać oświadczenia majątkowe przy podjęciu dodatkowej pracy,.

Na ponad 24 tys. pracowników zatrudnionych w policji około 30 proc. to urzędnicy korpusu służby cywilnej.

Nie będzie mandatów

„Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość rocznych wpływów, jakie tylko z samych mandatów policja wnosi do budżetu państwa (około półtora miliarda złotych rocznie) i porównamy je z tym, ile brakuje do podpisania porozumienia, okazuje się, że tak naprawdę spieramy się o kwotę niższą niemal trzykrotnie! To właśnie dlatego w kolejnej odsłonie naszego protestu postanowiliśmy wykorzystać element presji finansowej”.

News4Media/fot. gov.pl

Podpis

Szef MSWiA Mariusz Kamiński i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.