Po raz kolejny doszło do oszustwa. 93-letnia seniorka, którą oszust nakłonił do rzekomej współpracy z policją, straciła ponad 17 tys. zł.

– 28 kwietnia 2023 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza Policji, który w celu wzbudzenia zaufania polecił pokrzywdzonej, aby potwierdziła jego dane dzwoniąc w trakcie trwającej rozmowy na numer 997. Mężczyzna następnie poinformował ją o tym, że pod jej drzwiami stają złodzieje, aby nie otwierała drzwi, po czym zaczął wypytywać o pieniądze. Kiedy pokrzywdzona przekazała mu ile gotówki posiada, polecił aby zapakowała ją do worka, a następnie wyrzuciła przez okno. W ten sposób jeleniogórzanka straciła ponad 17 tysięcy złotych – informuje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.

Pani inspektor przypomina, że policjanci nie kontaktują się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, lecz przychodzą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Policjanci nigdy nie proszą też o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Żaden funkcjonariusz nie może żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.

Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji.

I jeszcze jedna ważna instrukcja. Kiedy ktoś dzwoni na nasz numer, podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, jednocześnie sugerując możliwość telefonicznego potwierdzenia jego tożsamości, wtedy trzeba koniecznie PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.