, czy płacimy abonament RTV. I grozi wysokimi karami

Do naszych drzwi może zapukać kontroler i zapytać, czy mamy w domu telewizor lub radioodbiornik. Żeby sprawdzi

, czy regularnie płacimy abonament.

Przypomnijmy. Abonament radiowo-telewizyjny został ustanowiony ustawą z 21 kwietnia 2005 roku. Pieniądze z opłat – w założeniu – mają służyć publicznej misji telewizji i radia.

Dodajmy, że jest to danina obowiązkowa, bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie. I płacić ją musi prawie każdy obywatel, bo tylko wąska grupa jest z tego zwolniona.

Jaka grozi nam kara za niepłacenie abonamentu?

Właśnie rozpoczęły się kontrole, które mają zweryfikować, czy osoby posiadające w domu odbiornik telewizyjny i radiowy płacą abonament RTV. Jeśli nie wywiązują się z tego obowiązku, zapłacą karę.

Mogą nią zostać obciążone osoby, które kupiły telewizor lub radioodbiornik, ale tego nie zgłosiły. Jej wysokość wynosi nawet 30-krotność miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub sam telewizor. W tym roku jest to 735 zł.

Wezwania do zapłaty mogą spodziewać się także osoby, które od lat nie płacą abonamentu. Takie wezwanie wysyła Poczta Polska, a na uregulowanie zaległości mamy 7 dni. 

Osoby, które w przeszłości miały telewizor, ale pozbyły się go, ale nie wyrejestrowały, też muszą opłacać abonament. Jeśli tego nie robią, grozi im za to kara. 

Kto nie płacił, zapłaci. I to z odsetkami

Kontrolerzy RTV lustrują teraz głównie dwie grupy abonentów:

– tych, którzy kiedyś zarejestrowali telewizor lub radioodbiornik, ale przestali płacić abonament – muszą uregulować zaległości razem z odsetkami;

– tych, którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV. Jeśli kontrolerzy udowodnią im posiadanie odbiornika, naliczą im 30-krotność miesięcznej opłaty – 735 zł.

Jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty, musimy uregulować zaległość. Osoby, które mają trudną sytuację finansową, mogą ubiegać się o rozłożenie jej na raty lub umorzenie.

Jeżeli nie uregulujemy zaległości, otrzymamy pismo z urzędu skarbowego. 

Uwaga!

Jeżeli już płacimy za telewizję kablową lub platformę cyfrową, to nie znaczy, że tym samym jesteśmy zwolnieniu z obowiązku opłacania również abonamentu RTV. W przeciwnym razie zapłacimy karę.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Do tej grupy należą:

 osoby, które ukończyły 75 rok życia lub 60 rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,

 osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką,

 osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,

 bezrobotni, 

 kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny,

 osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.