Taki wynik sondażu zaskakuje, jeśli weźmiemy pod uwagę rekordowo wysoką inflację i stale rosnące wydatki związane z codziennym życiem. Wreszcie szalejącą wojnę w Ukrainie.

Badanie przeprowadziła firma Quality Watch, a opisał rejestr dłużników BIG InfoMonitor. Autorzy publikacji podkreślają, że tegoroczna Wielkanoc będzie już trzecią, która odbiega od zwyczajnych warunków. Wcześniej mierzyliśmy się z pandemią i jej skutkami, teraz mamy do czynienia z niemal 11-procentową inflacją (według danych GUS) i konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą. Mimo to Polacy próbują żyć normalnie i w takim duchu przygotowują nadchodzące święta.

Nie boimy się wydatków

Aż dwóch na trzech Polaków nie obawia się świątecznych wydatków. Wielu z nas całkowicie rezygnuje z tradycyjnego świętowania (12 proc.). Połowa respondentów – wbrew trudnościom – zamierza zorganizować ten czas „po staremu” (55 proc.). 2 proc. badanych twierdzi nawet, że spotkanie przy rodzinnym stole będzie bardziej wystawne niż dotychczas. Tylko 31 proc. ankietowanych planuje w tym roku zacisnąć pasa.

Średnio pół tysiąca

Barometr Providenta pokazał, że w tym roku na Wielkanoc wydamy średnio 535 zł. Do podobnych ustaleń doszła firma Quality Watch, pytając Polaków o wydatki na zlecenie BIG InfoMonitor. Tu średnia odpowiedzi jest tylko o 3 zł wyższa i wynosi 538 zł. Najczęściej wybierany przedział kwotowy to 401-500 zł (23 proc. respondentów). Powyżej 1000 zł wyłoży jedynie 7 proc. uczestników badania. Najskromniej, bo wydając maksymalnie 100 zł, świętować będzie 11 proc. pytanych.

Świętowanie nie wpływa na zobowiązania

W kolejnym sondażu ankieterzy zapytali Polaków, czy Wielkanoc będzie dla nich przyczyną kłopotów finansowych. Aż 67 proc. respondentów odpowiedziało przecząco. Tylko co 10 badany uznał, że sfinansowanie Wielkanocy z bieżących pieniędzy może być dla niego kłopotliwe. Aż 23 proc. ankietowanych nie umiało jednoznacznie określić, jaki wpływ będą miały najbliższe święta na ich budżet domowy.  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.