Za kilka miesięcy trzeba będzie nanieść zmiany na mapie. Kilkanaście miejscowości stanie się miastami.

W 2022 roku prawa miejskie nabyło 10 miejscowości. W przyszłym ma być ich więcej, bo jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów od 2023 r., w Polsce liczba miast zwiększy się o 15. To oznacza, że w całym kraju będzie 979 miejscowości posiadających status miasta.

Miast przybędzie w kilku województwach: łódzkim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

Województwo łódzkie

Miastem zostanie Jeżów, miejscowość w powiecie brzezińskim. Zostało założone w 1334 roku, a prawa miejskie odebrano mu w 1870 roku.

Taki sam los spotkał ze strony władz państw zaborczych Dąbrowice w powiecie kutnowskim oraz Rozprzę w powiecie piotrowskim. Miastem zostanie także Ujazd w powiecie tomaszowskim.

Województwo mazowieckie

Na liście znajduje Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim oraz Jadów w powiecie wołomińskim. Wszystkie były miastami do 1869 roku.

Województwo świętokrzyskie

Zmiana statusu czeka Łopuszno i Piekoszów. Obie miejscowości znajdują się w powiecie kieleckim. W przypadku tych miejscowości nie jest to powrót do dawnych czasów, bo nigdy nie były one miastami.

Województwo małopolskie

Tutaj kwestia praw miejskich nawiązuje do przeszłości, bo Książ Wielki w powiecie miechowskim stracił status miasta w 1865 roku. W przypadku Czarnego Dunajca w powiecie nowotarskim stało się to znacznie później, bo w 1933 roku.

Województwo dolnośląskie

Tu miastem zostanie Miękinia w powiecie średzkim. Z kolei Włodowice były miastem do 1870 roku.

Województwo wielkopolskie

Miastem od nowego roku ma zostać Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Jego historia sięga XV wieku. Miastem przestało być w 1973 roku.

News4Media/fot. Adrian Tync

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.