Koleje Dolnośląskie przywróciły 23 połączeń i wydłużyły trasy najbardziej popularne. Między innymi wróciły połączenia międzynarodowe KD z Jeleniej Góry do Zgorzelca i ze Szklarskiej Poręby Górnej do Harrachova. Po czeskiej stronie także wznowiono kursy zabytkowej „zębatki”, czyli sentymentalne jazdy weekendowe XIX-wiecznymi składami między Korzeniowem a Tanvaldem.

– Chociaż sytuacja jest jeszcze daleka od tej z początku roku to jednak powoli wracamy na dobre tory. Zwiększając mocno ich liczbę zachęcamy Dolnoślązaków do korzystania z kolei nie tylko jako środka transportu do pracy, ale też podczas wakacyjnych podróży. To z myślą o nich przygotowujemy akcje specjalne, takie jak „Lato z KD”–  mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Więcej połączeń lokalnych

Na dolnośląskie tory powróciły 23 pociągi kursujące na trasach z Wrocławia do Krotoszyna, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Zgorzelca, Lubina, Żmigrodu oraz Bystrzycy Kłodzkiej. Kursują już także pociągi z Kłodzka do Kudowy Zdroju oraz z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby.

 Wydłużone do Szklarskiej Poręby zostały wybrane pociągi kursujące na trasie Wrocław – Jelenia Góra. Ponadto pociąg z Jeleniej Góry (odjazd 5:27) do Szklarskiej Poręby (przyjazd 6:20) kursuje teraz codziennie, zamiast tylko w dni robocze.

– Jestem przekonany, że wielu mieszkańców regionu podczas nadchodzących wakacji będzie chciało skorzystać z oferty turystycznej Dolnego Śląska. Dlatego zdecydowaliśmy żeby przywrócić możliwie największą liczbę połączeń regionalnych, ale też międzynarodowych – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Do rozkładów powróciły zatem połączenia międzynarodowe do Czech i Niemiec, które zostały zawieszone jako pierwsze, jeszcze w pierwszej połowie marca.

Połączenia międzynarodowe

Od 1 lipca pasażerowie mogą korzystać z  pociągów łączących Dolny Śląsk z czeskimi miejscowościami: Kralovcem, Lichkovem i Harrachovem.

Od 3 lipca, na trasy powróci również bezpośrednie połączenie Wrocławia z Pragą obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie we współpracy z czeskim przewoźnikiem, Leo Express.

Do rozkładu wróciły także pociągi do niemieckich miejscowości przygranicznych Forst i Goerlitz. Przywrócone jest popularne połączenie turystyczne do Drezna.

W sumie pomiędzy niemieckimi miastami, a Zgorzelcem, Jelenią Górą, Legnicą i Tuplicami kursować będzie ponad 20 pociągów.

Wcześniej, już 26 czerwca, na tory powrócił „Pociąg do Kultury”, popularne połączenie umożliwiające bezpośredni dojazd z Wrocławia do Berlina. W 2019 roku skorzystało z niego ponad 18 tysięcy pasażerów. – Jednak ze względu na trwający stan epidemii oraz wdrożone procedury bezpieczeństwa, musieliśmy ograniczyć liczbę sprzedawanych biletów – mówi Rodak.

Chcąc skorzystać z połączenia do stolicy Niemiec, warto zaplanować podróż z odpowiednim wyprzedzeniem. Za bilet normalny w jedną stronę podróżni zapłacą 79 zł, natomiast cena biletu ulgowego to 39,50 zł.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.