Premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Jest to stan wzmożonej czujności związanej z potencjalnym zagrożeniem cybernetycznym. Dlaczego został ogłoszony, na czym polega i jak długo potrwa?

ALFA-CRP to najniższy ze stopni zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jego funkcjonowanie definiuje zapis w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Ogłoszenie alarmu to wezwanie do szczególnej czujności przede wszystkim służb bezpieczeństwa oraz administracji publicznej. Polega na weryfikowaniu i monitorowaniu wszelkich incydentów, które mogłyby naruszyć bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Według ustaleń RMF FM, alarm ogłoszony został po ataku hakerów na ukraińskie strony rządowe. Wprowadzone miały zostać na nich niepożądane informacje. Ustalono również, że celem cyberprzestępców padły również systemy wykorzystywane w kraju.

„Wprowadziliśmy najniższy, a jednak istotny stopień zagrożenia w cyberprzestrzeni. To oznacza, że wszystkie instytucje państwowe, operatorzy infrastruktury krytycznej i usług kluczowych powinni z wyjątkową uwagą przyglądać się temu, co dzieje się w ich systemach” – wyjaśnił stacji radiowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w kancelarii premiera dodając, że decyzja została podjęta po rekomendacji zespołu incydentów krytycznych.

Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59). Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zgłaszanie w tym czasie najbliższej jednostce policji lub pod numerem alarmowym 112 wszystkich niepokojących incydentów związanych z funkcjonowaniem w sieci.

News4Media/ fot. iStock

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.