– Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu patrolując „zieloną granicę” zatrzymali w miejscowości Wola Sokołowska (powiat lubański) cztery busy, które zmierzały w kierunku Czech. Kierowcy pojazdów zamierzali przekroczyć granicę z pominięciem kontroli granicznej i sanitarnej. W trakcie kontroli okazało się, że w busach tych (na czeskich i polskich numerach rejestracyjnych) podróżowało łącznie z kierowcami 33 obywateli Ukrainy w wieku od 20-60 lat oraz dwóch Czechów w wieku 45 i 60 lat – informuje Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – PO sprawdzeniu okazało się, że obywatele Ukrainy przyjechali legalnie do Polski 25 i 27 maja przez przejście graniczne na granicy z Ukrainą i zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni obecnie przebywać na kwarantannie. Komendant PSG w Zgorzelcu, unieważnił cudzoziemcom wizy krajowe z prawem do pracy oraz wydał każdemu z nich decyzję, na podstawie których cudzoziemcy muszą teraz wyjechać z Polski. W decyzji orzeczono jednocześnie o czasowym zakazie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych Państw obszaru Schengen.
Cudzoziemcy ukarani zostali także mandatami karnymi za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom. Dwaj obywatele czescy, którzy jednocześnie byli kierowcami busów, zostali ukarani mandatami za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom.
Staż Graniczna przypomina, że od 15 marca, czyli od dnia przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej, granicę przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach. Przekraczanie granicy w innych miejscach jest zabronione. „Zielona granica” patrolowana jest cały czas przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego, WOT, a także policję. Żołnierze i funkcjonariusze przez całą dobę monitorują wszystkie drogi dojazdowe do granicy naszego państwa. W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu informowali Straż Graniczną o dogodnych miejscach na terenie powiatu lubańskiego, które mogą być wykorzystane do nielegalnego przekroczenia granicy.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.