Nagrodę w siedzibie KPN wręczył wczoraj członek zarządu PTTK Jacek Potocki. Zwyczajowo gala wręczenia nagród odbywała się na zakończenie Targów Książki, ale w tym roku, z powodu pandemii uroczystość była kameralna.
Konkurs organizowany jest w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. W tegorocznej edycji wzięło udział 31 wydawców z siedmiu krajów: Austrii, Bułgarii, Czech, Kanady, Polski, Słowacji i Wielkiej Brytanii, którzy zgłosili do konkursu 114 publikacji. W skład Jury Konkursu wchodziło 10 znawców gór reprezentujących organizatorów Konkursu, redakcje: „Wierchów”, „Gazety Górskiej” i „Maćkowej Perci” oraz kół przewodników górskich z Krakowa. Przewodniczącym Jury Konkursu był Jerzy W. Gajewski − przewodniczący Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, zastępcą przewodniczącego Andrzej Łączyński z Wydawnictwa „Karpaty”, a sekretarzem Sebastian Kłosok z COTG PTTK.
Monografię o przyrodzie KPN napisało aż 60 specjalistów pod redakcją Roksany Knapik, profesora Piotra Migonia i dyrektora KPN Andrzeja Raja. Publikacja porządkuje wiedzę o przyrodzie Karkonoszy, także tę uzyskaną dzięki najnowszym badaniom. I choć jest to wydawnictwo naukowe, zostało napisane w sposób przystępny i atrakcyjny dla każdego zainteresowanego.
Książka jest dostępna w ośrodkach edukacyjnych KPN.
Dyrektor KPN Andrzej Raj zapowiada, że powinna powstać w przyszłości wspólna polsko-czeska monografia całych Karkonoszy. Niektóre sposoby zapisu czy klasyfikacji różnią się po obu stronach granicy. Będzie to więc wymagało uzgodnień, wypracowania jednakowych sposobów przedstawiania danych, ale ta obecna, interdyscyplinarna monografia pokazuje, że i takie polsko-czeskie przedsięwzięcie jest możliwe.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.