18 września o godz. 12.00 na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze stu żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę.

Weekend pełen emocji czeka ponad 100 nowych dolnośląskich terytorialsów. Rozpoczynają go dzisiaj (16 września) tzw. pętlą taktyczną na poligonie w Świętoszowie, która sprawdzi ich umiejętności wojskowe, a skończą w niedzielę uroczystą przysięgą na jeleniogórskim rynku.

Strzelanie bojowe z karabinu Grot, taktyka wojskowa, prowadzenia działań na terenach zurbanizowanych, pierwsza pomoc przedmedyczna – między innymi tego uczyło się ponad 100 nowych dolnośląskich terytorialsów przez ostatnie dwa tygodnie na poligonie w Świętoszowie. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie szkolenia i tzw. „pętlę taktyczną”, czyli egzamin z podstaw żołnierskiego rzemiosła. W czasie tej trwającej kilka godzin „wojskowej matury” instruktorzy z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej czujnym okiem śledzili poczynania nowych żołnierzy.

Przysięga w Jeleniej Górze

Zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga, którą ponad setka nowych WOT-owców złoży o godzinie 12.00 w niedzielę 18 września na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Tę najważniejszą dla każdego żołnierza chwilę poprzedzi uroczysta msza święta, która rozpocznie się o godzinie 10.00 w jeleniogórskim kościele garnizonowym. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów 16 DBOT.

– Po przysiędze zapraszamy wszystkich na wojskową grochówkę i pokaz sprzętu, którym posługują się terytorialsi w służbie – mówi mjr Renata Mycio, oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzięki kolejnej grupie ochotników, którzy wstąpili w szeregi 16 DBOT, Brygada będzie liczyć już ponad 1500 żołnierzy.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.