Fani muzycznych konkursów odliczają już czas do tegorocznej Eurowizji. Kto będzie reprezentował Polskę w tym roku? Do tej pory tylko raz udało nam się wskoczyć na eurowizyjne podium.

W sieci dostępny jest już do obejrzenia i posłuchania utwór „River”, który Krystian Ochman zaprezentuje w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć to na razie jedna z propozycji, to właśnie tej piosence internauci dają ogromną szansę na wygraną.

Młody artysta zasłynął wśród fanów muzyki dzięki udziałowi i wygranej w 11 edycji programu The Voice of Poland. Na swoim koncie wokalista ma również m.in. wygraną w Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W listopadzie ubiegłego roku na rynku pojawił się debiutancki album Krystiana „Ochman”. Przez znawców muzyki kojarzony jest również ze swoim dziadkiem, z nieżyjącym już wybitnym tenorem Wiesławem Ochmanem.

Piosenka, która być może za kilka miesięcy będzie reprezentowała Polskę na jednym z najważniejszych w Europie konkursów, dostępna jest w serwisie YouTube.


– W tym trudnym czasie trzeba znaleźć chwilę na zwolnienie tempa, złapanie oddechu i ucieczkę od otaczającego nas zgiełku. O tym jest moja piosenka „River”. Dziękuję, że jesteście – napisał Krystian Ochman pod utworem, zwracając się do swoich fanów.

Choć jeszcze nie ma pewności, czy to właśnie Ochman będzie reprezentował Polskę w Turynie, media donoszą, że eksperci dostrzegli w nim bardzo duży potencjał jeszcze przed premierą singla.

„W sieci pojawił się ostatnio krótki fragment jego piosenki „River”, która zostanie oficjalnie zaprezentowana 3 lutego. Ten przeciek wystarczył, by zagraniczni bukmacherzy dostrzegli w Ochmanie materiał na zwycięzcę” – czytamy w publikacji „Teleshow”.

Historia wzlotów i upadków

Jeśli przyjrzeć się dotychczasowym dokonaniom polskich piosenkarzy w historii Eurowizji, można wyciągnąć wniosek, że – pomimo pewnych sukcesów – szczęście niespecjalnie im sprzyjało. Z różnych zresztą powodów. Największym sukcesem okazał się występ Edyty Górniak z piosenką „To nie ja” w 1994 roku. Wtedy po raz pierwszy i – niestety – ostatni znaleźliśmy się na podium, zajmując drugie miejsce. Konkurs wygrali wtedy reprezentanci Irlandii Paul Harrington i Charlie McGettigan piosenką „Rock’n’Roll Kids”  

Z kolei w 2011 roku znaleźliśmy się na ostatnim miejscu wśród półfinałowych propozycji – z utworem „Jestem” nasz kraj reprezentowała Magdalena Tul. W latach 2000, 2002, 2012 oraz 2013 Polacy nie brali udziału w konkursie. W roku 2020 „Eurowizja” została odwołana z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Rok później do eliminacji przystąpił Rafał Brzozowski, który zaśpiewał utwór „The Ride”. Zajął nią aż 14 miejsce.

Krajowe eliminacje już wkrótce

Konkurs finałowy odbędzie się w dniach 10-14 maja. Zanim to jednak nastąpi, wcześniej Polska zmierzy się z Estonią, Litwą, Łotwą, Mołdawią oraz Rumunią w jednym z półfinałów. Już 19 lutego na antenie TVP będzie można oglądać krajowe eliminacje, które wyłonią naszego reprezentanta. Oto lista wszystkich utworów, które obejrzymy w selekcjach „Tu bije serce Europy! Wybieramy hity na Eurowizję”:

– Karolina Stanisławczyk „Move”,

– Emila Dębska „All I Need”,

– Krystian Ochman „River”,

– Lidia Kopania „Why Does It Hurt”,

– Kuba Szmajkowski „Love Sick”,

– Karolina Lizer „Czysta woda”,

– Siostry Szlachta „Drogowskazy”,

– Ania Byrcyn „Dokąd?”.

News4Media/fot. screen / teledysk „River” Krystiana Ochmana / YouTube

2 komentarze

  1. Pan Wiesław Ochman skończył właśnie 85 lat i ma się dobrze. Co za bzdury wypisuje wypisuje
    nj24 powyżej właśnie w dniu Jego urodzin.
    Żenada!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.