Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia. Jak mówi wiceszef resortu, część tej kwoty zostanie przeznaczona na ratownictwo medyczne. Przez protest ratowników na ulice zamiast karetek wysyłane są śmigłowce, a dyspozytorzy odbierają dramatyczne telefony.

Słuchaj, mam tutaj osobę, jak twierdzi, po pobiciu, z ranami otwartymi na głowie. Osoba leczy się kardiologicznie, ma zaburzenia widzenia. Tak że chciałbym zapytać, jak długo będziemy czekać na najbliższą załogę?” – takie pytanie postawił stołeczny policjant dyspozytorce pogotowia. W odpowiedzi usłyszał: „Nie mamy wolnych zespołów.” Działo się to 1 września, a portal wp.pl opisuje bardzo dużo podobnych rozmów. 4 września patrol policji w Warszawie też prosił o pomoc medyczną: „Sporo krwi stracił i zaczyna nam tutaj powoli odpływać.” – alarmuje mundurowy, ale dyspozytorka rozkłada ręce: „Tak, mamy to wezwanie, oczekujemy na wolny zespół. Jeśli możecie, załóżcie jakiś opatrunek i pilnujcie pacjenta. Zespół jak się zwolni, to przyjedzie do was w pierwszej kolejności.

Z całej Polski napływają podobne relacje. Poszkodowani, chorzy dzwonią po pomoc, ale słyszą, że nie ma kogo wysłać na miejsce. Często dyspozytorzy informują, że trzeba długo czekać na przyjazd ratowników. Zrozpaczeni ludzie sami dowożą rannych w wypadkach do szpitali. 1 września ratownicy medyczni rozpoczęli protest. Biorą urlopy lub zwolnienia lekarskie. Karetki stoją w garażach, bo nie ma kto nimi jeździć. Zamiast nich, do wezwań – nawet drobnych – wysyłane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratowniczego. Taka maszyna lądująca na jezdni w Warszawie stała się już codziennym obrazkiem. Protestujący chcą wprowadzenia wielu zmian w prawie, ale najczęściej podnoszą argument za niskich płac. Rozmowy z Ministerstwem Zdrowia nic nie dały. Resort tłumaczy, że spór go nie dotyczy, bo ratownicy podwyżkę powinni negocjować z pracodawcami – stacjami ratownictwa. Tyle że ich szefostwo odpowiada, że nie ma z czego wypłacić wyższych pensji, bo otrzymuje za mało pieniędzy z rządu.

Dodatkowe pieniądze

Teraz MZ się ugięło. Adam Niedzielski właśnie zapowiedział system Państwowego Ratownictwa Medycznego zostanie dofinansowany dodatkowymi 62 mln zł. Od 1 października obowiązywać mają nowe wyceny tzw. „dobokaretki” (podstawowa wycena czasu pracy zespołu medycznego). Stawka za pojazd specjalistyczny będzie wynosiła 5583 zł (obecnie to 1,4 tys. zł mniej), a za karetkę podstawową 4187 zł (wzrost o 1 tys. zł). „To jest owoc wspólnej pracy i pracodawców, i środowiska ratowników medycznych. Te środki idą do pracodawców i to oni będą tymi środkami rozporządzać. (…) Jeszcze dziś rozmawiałem z przedstawicielami środowiska pracodawców i mam taką deklarację, że te pieniądze na pewno spowodują, że część z nich na pewno trafi do kieszeni ratowników.” – dodał wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, ale jednocześnie zaznaczył, że wzrost płac ratowników zależy od „danej stacji pogotowia, od pracodawców”.

Trzeba więcej

Jak te słowa przyjmują protestujący? Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych ocenia, że to za małe pieniądze, ale te zapowiedzi cieszą. „Teraz trzeba tylko to wyegzekwować od pracodawców. I działamy dalej, nieustająco.” – ogłosili związkowcy. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja ma poważne wątpliwości i wylicza, że na 1,6 tys. karetek przy wzroście stawki o 1 tys. zł powinno to być ponad 160 milionów złotych. „Minister jest ekonomistą, może umie lepiej liczyć. Mi, jako medykowi, wyszło to troszeczkę inaczej.” – mówił ekspert na antenie TVN24 i dodał: „I jest główne pytanie: czy w tej kwocie, tak zwanej dobokaretce, to już mieszczą się wszystkie te dodatki, które w tej chwili system ratownictwa otrzymywał, czy to są dodatkowe pieniądze? Tego na dzień dzisiejszy ani my, ani ja, ani myślę że medycy, dyrektorzy szpitali nie wiedzą”.

News4Media, fot.: iStock

8 komentarzy

 1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Dla was, dla zakłamanych lewackich manipulatorów dobra współpraca, dialog społeczny, EMPATIA i wsłuchiwanie się w oczekiwania społeczne to jest UGINANIE SIĘ a dla nas POLAKÓW I POLSKICH PATRYJOTÓW to REALIZOWANIE NASZYCH POSTULATÓW SPOŁECZNYCH. Tego wszystkiego NAM brakowało podczas MAFIJNYCH RZADÓW zakłamanych zwyrodnialców z PO-PSL-SLD-KGB-TVN dlatego poparcie dla POLSKIEGO RZADU PIS i Zjednoczonej Prawica jest coraz większe . Niemal 40 % a wasze lewacko-złodziejskie 25% a mam nadzieję, granicząca z pewnością ,że skończycie wy KONFIDENCI I DONOSICIELE NA NASZĄ POLSKĘ z poparciem 12% i to wszyscy razem wy ZŁODZIEJE.

 2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  PO-PSL-SLD-KGB-TVN-Amber Gold i jakaś tam hałabaja 2050 to wszystko jedna i ta sama SITWA-KLIK Mafii i złodzieii ,wszelkiej maści gangsterskich koterii nienawidząca POLSKI nastawiona tylko i wyłącznie na OKRADANIE NAS I NASZEJ UKOCHANEJ OJCZYZNY. Literki tylko powstawialiście inne, to tak dla niepoznaki i zmylenia przeciwnika. Wielu daje się niestety nabrać na ten socjotechniczny zabieg ale z pomocą BOGA coraz częściej zaczynają myśleć samodzielnie mimo WŚCIEKŁEGO I PEŁNEGO JADU ATAKU tej waszej ZAKŁAMANEJ TELEWIZJI –TVN. Ale POLACY to bardzo mądra nacja i wiedzą kto jest kto i kto chce DOBRA NASZEGO I NASZEGO KRAJÓ a kto chcę tylko dzielić jątrzyć i skłócać POLAKÓW po to aby dorwać się do WŁADZY I PEŁNEGO KORYTA i ABY BYŁO TAK JAK BYŁO i aby bezkarnie KRAŚĆ. Wasze niedoczekanie wy złodzieje.

 3. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Poparcie będzie wam rosło tylko i wyłącznie w ZAKŁADACH KARNYCH choć tam i tak macie poparcie 97% , ale jest szansa na wzrost tam waszego poparcia do 130%. Fajny macie wy łajzy elektorat. Bardzo fajny. Ale jaja. Ale jaja. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. A teraz możecie wylać na mnie ten wasz SOWIECKO-ONUCOWO-GERMAŃSKI JAD a ja idę do lasu na grzyby.

 4. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Bądźmy precyzyjni. To nie KE zamroziła wsparcie finansowe dla Polski, to nie Unia blokuje przyznanie nam środków. To działalność władzy politycznej narodników socjalistów pisbolszewików malego kulawego führera Kaczyńskiego w Polsce zablokowała otrzymanie przez nas wszystkich wsparcia. Szerzą bezprawie, działają na naszą szkodę!

 5. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Wyjdziemy z tej Unii Europejskiej, może uda się to prawym zanim zdążą nas sami z niej wywalić, a potem zaraz utopimy się w tej naszej wielkiej zajebistości!!!
  Wolska mistrzem Wolski!
  Tylko PiS!
  Tylko Jarosław!!

  PolExit = PolEnd

 6. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Terlecki na Forum Ekonomicznym powiedział wprost o konieczności wyjścia Polski z UE. Jako przykład podał Wielką Brytanię. Po naszym trupie skur****ny!!!

 7. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Każdy, kto podważa obecność Polski w UE to zdrajca i agent Putina. Koniec z owijaniem w bawełnę. Nazywajmy ich po imieniu.

 8. PiS.Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  W Izraelu wieść pustynna niesie, że pisowcy są tam niemile widziani. To oznacza, że są już na czarnych listach. To oznacza że soon będziemy mieli taśmy a może nawet video. Kocham Mossad. Nie spać agenci. Z@pierd@lać!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.