Wszystko wskazuje na to, że przed wyborami emeryci dostaną nie tylko „trzynastkę” i „czternastkę”, ale także „piętnastkę”. Taką obietnicę miał złożyć Jarosław Kaczyński.

Jak ustaliła Wyborcza.biz, grupa posłów PiS naciskała na Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w sprawie wypłaty 15 emerytury w przyszłym roku. Według portalu prezes PiS nie tylko nie powiedział nie, ale zaakceptował pomysł.

„Piętnastka” zostałaby wypłacona jednorazowo tylko w 2023 roku. Nie obowiązywałoby kryterium dochodowe, które wprowadzono przy 14. emeryturze

Obietnica wyborcza Andrzeja Dudy

15 emerytura była – przypomnijmy – jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

– Mam nadzieję, że będzie 14 emerytura, daj Boże, że będzie potem 15 emeryturą, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znacząc. – powiedział w 2020 troku Andrzej Duda.

Temat wrócił w tym roku przy okazji wypłaty 14 emerytur.

– Trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy dzisiaj mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej – powiedział Radiu Zet. – Bo to jest rzeczywiście dla nich ogromny znak zapytania, jak mają związać koniec z końcem w sytuacji wzrostu czynszów, w sytuacji wzrostu kosztów utrzymania codziennego, a także właśnie kosztów utrzymania mieszkań, wynikających choćby ze wzrostu cen energii, ale także wzrostu ogólnego cen, bo mamy niestety także wysoką inflację również i u nas – podkreślił Duda.

I dodał: – Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. 

Przywracanie systemu słusznie minionego

Za absurdalny pomysł uznał to m.in. Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

– Umówiliśmy się na system emerytalny, w którym wysokość naszego świadczenia jest pochodną składek, które do niego wprowadzimy. Wprowadzenie innych mechanizmów jest absurdalne i cofa nas do poprzedniej epoki – powiedział w rozmowie z „Super Expressem”.

I podkreślił, że nie tylko 15 emerytura, ale już „trzynastka” i „czternastka” odwracają reformę z 1999 roku i przywracają system, który nazywamy dziś „słusznie minionym”.

Trzynastka” i „czternastka”

Przypomnijmy zatem, że 1 kwietnia pierwsi emeryci otrzymali 13 emeryturę. Jest wypłacana w wysokości minimalnej emerytury. To świadczenie otrzymują wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób. 13 emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 r., a od 2 lat gwarantowanym ustawowo wszystkim emerytom i rencistom.

Z kolei 25 sierpnia ruszyła wypłata 14 emerytur, która wynosi 1217,98 zł na rękę. Jej wysokość jest uzależniona od kryterium dochodowego. Pełną kwotę dostają osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.