Zakończyły się parlamentarne prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta. Tymczasem kolejne sklepy zostaną otwarte w niedzielę.

Sieć Auchan właśnie podała, że w najbliższą niedzielę będzie czynnych 35 placówek z jej szyldem. Tym samym dołącza ona do ponad 20 handlowych spółek, które prowadzą już niedzielną sprzedaż, obchodząc obowiązujący zakaz. Działają tak, współpracując z firmami pocztowymi. Dzięki temu sklepy stały się oficjalnie miejscami, w których można nadać lub odebrać przesyłkę.

Przyjęta właśnie przez parlament nowelizacja ukróca ten proceder. Posłowie zgodzili się na przyjęcie trzech z siedmiu zgłoszonych przez senat poprawek. Najważniejsze zmiany, które wprowadzają nowe przepisy to:

– W niehandlową niedzielę będzie mogła działać firma, której działalność pocztowa stanowi przynajmniej 50 procent całej.

– Za ladą będą mogli pracować także członkowie najbliższej rodziny właściciela placówki. Nikt więcej, nawet odpłatnie, nie będzie mógł pomagać.

Senatorowie proponowali wprowadzenie kilku zmian, wśród których najważniejszą było dopuszczenie do pracy w dni wolne emerytów i studentów. Mieliby za to otrzymywać wynagrodzenie. Posłowie jednak na takie rozwiązanie się nie zgodzili. Teraz nowelizacja trafi na biurko prezydenta. Nic nie wskazuje na to, aby Andrzej Duda dokumentu nie podpisał. Następnie przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe zasady mają wejść w życie w lutym 2022 roku.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.