Spotkanie autorskie ze zdobywcą Paszportu Polityki Łukaszem Barysem odbędzie się 10 czerwca o godz. 17.00 w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

Łukasz Barys otrzymał nagrodę za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości. Łukasz Barys (ur. 1997 r.) – debiutancką powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” (Wydawnictwo Cyranka) poświęcił Pabianicom, miastu, w którym się urodził. Miał już na koncie debiut poetycki – książkę „Wysokie słońce” (2020 r.), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu Złoty Środek Poezji. Był też laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza, konkursów Krajobrazy Słowa oraz Inspirowani Tyrmandem.

W nagrodzonej Paszportem Polityki powieści, Pabianice portretuje od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych. A każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo.

Foto: Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.