Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad idzie za ciosem i stawia jeszcze więcej tablic, których do tej pory przy trasach nie było. Co oznacza wielka, czarna dłoń?

„Przecież nic się nie stało” – miał powiedzieć 49-letni kierowca skody, którego w styczniu okolicach Grudziądza zatrzymała drogówka. Mężczyzna jechał autostradą A1, ale wyróżniało go to, że poruszał się „pod prąd”. Szarżującego w ten sposób auto zauważyła obsługa autostrady i zawiadomiła policję.

Podobnych przypadków, kiedy auta po drogach ekspresowych i autostradach, jest znacznie więcej. Co jakiś czas informuje o nich policja czy zarządzająca trasami krajowymi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dlatego jeszcze latem ubiegłego roku w kilku miejscach w Polsce stanęły duże znaki. To żółte tablice z napisem „Stop zły kierunek” i symbolem czarnej dłoni. Na niej jest dobrze znany „zakaz wjazdu”. To był pilotaż prowadzony w siedmiu lokalizacjach przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej. „Do tego również na łącznicy węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19” – przypomina GDDKiA, która właśnie zdecydowała, że znaków będzie teraz 111 tablic.

Staną w obrębie węzłów drogowych jak i Miejsc Obsługi Podróżnych. „Tablice ustawimy między innymi na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2” – dodają drogowcy i wyliczają jeszcze MOP-y:

S1 – Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń, 

S2 – Patriotów w Warszawie, 

S3 – Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe, 

S5 – Czerniejewo, 

S6 – Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale, 

S7 – Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki, 

S8 – Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki, 

S10 – Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo, 

S11 – Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście, 

S12 – MOP-y Markuszów, Piaski Zachód, 

S17 – MOP Niwa Babicka i Sarny, 

S19 – Kock Południe i Kock Północ, 

S52 – Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska 

S74 – Kielce Zachód. 

Montaż tablic ma się rozpocząć już w marcu i nie jest wykluczone, że znaków będzie jeszcze więcej.

„Jeżeli zobaczymy tablicę Stop Zły kierunek, będzie oznaczało, że jedziemy pod prąd. Jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru – wjedźmy w prawidłową łącznicę lub skręćmy w kierunku wyjazdu z MOP” – radzi GDDKiA.

Co jednak w sytuacji, gdy już nie można nigdzie zjechać? Wtedy trzeba się zatrzymać w bezpiecznym miejscu (pas awaryjny) i włączyć światła awaryjne. „Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub Policji, które pomogą kierowcy wydostać się z „pułapki”. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać” – uczulają drogowcy.

News4Media/fot. GDDKiA

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.