Maksyma terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko” zabrzmiała dzisiaj (18 września) na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Stu żołnierzy WOT ślubowało w strugach deszczu. Najlepsi odebrali listy gratulacyjne od Artura Barańskiego, dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dla jeleniogórzan to była ważna uroczystość. Wielu z nich przypomniało sobie czasy, gdy wojsko było na stałe obecne w mieście. Usłyszeli ważną deklarację: wojsko wraca do Jeleniej Góry!

Jelenia Góra będzie jedną z siedzib 16.Brygady WOT. Poinformował o tym senator Krzysztof Mróz, mówiąc o rozkazie, jaki wydał minister obrony Mariusz Błaszczak. – Budynek przy ul. Podchorążych w Jeleniej Górze będzie wyremontowany dla żołnierzy WOT – dodał senator Mróz. -Będziecie się szkolić w ramach specjalności górskiej. Bo taka jest tradycja, bo tu jest potrzebne wojsko – podkreślał Krzysztof Mróz. W przyszłym roku terytorialsi z 16. Brygady WOT powinni stacjonować w Jeleniej Górze.

Zadowolenia, z faktu, że wojsko wróci do Jeleniej Góry, nie krył Jerzy Łużniak, prezydent miasta. Jak mówił, wielu mieszkańców pamięta, gdy w Jeleniej Górze stacjonował garnizon wojskowy, byli żołnierze i ich rodziny nadal tu mieszkają. Będzie to powrót do tradycji, ale także nowe doświadczenie.

Na terenie Dolnego Śląska terytorialsi stacjonują we Wrocławiu, Wałbrzychu i Kłodzku. Jelenia Góra będzie kolejną lokalizacją.

Przysięgę poprzedziła uroczysta msza święta w jeleniogórskim kościele garnizonowym. Zakończyła defilada pododdziałów 16 DBOT. Żołnierzom gratulacje złożyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz rodziny i znajomi. Najlepsi mundurowi otrzymali listy gratulacyjne od Artura Barańskiego, dowódcy 16. Brygady DOT. Towarzyszyli im najbliżsi. Dla wszystkich była to wzruszająca chwila. Przysięgę przyjął porucznik Jan Łuczyński, żołnierz Armii Krajowej.

Przemawiający parlamentarzyści i samorządowcy podkreślali, że żołnierze WOT pełnią służbę w trudnym czasie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna i Ukraina broni się przed rosyjską agresją. Dziękowali żołnierzom za podjęcie służby i życzyli im, by nie musieli przelewać krwi.

Szanowni Państwo, moi najmłodsi żołnierze, dzień przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to zrazem wyjątkowe ślubowanie wobec ojczyzny i narodu polskiego. Podobnie jak dawniej, tak i dzisiaj słowa roty zapadają głęboko w serca, przypominając o patriotycznych wartościach głęboko zakorzenionych w naszej narodowej tradycji. Nie przez przypadek 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię pułkownika Ludwika Marszałka pseudonim „Zbroja”, wielkiego patrioty, bohatera II wojny światowej i Żołnierza Niezłomnego, którego prochy spoczywają tutaj nieopodal – na cmentarzu w Cieplicach. Wasze szkolenie i służba przypadły na czas szczególny – czas, gdy fundamenty porządku międzynarodowego w Europie zostały zakwestionowane przez militarną agresję Rosji na sąsiednią Ukrainę. Życzę, aby służba. Którą rozpoczynacie i wszelkie podejmowane zadania dobrze służyły Polakom, a dla Was były źródłem satysfakcji. Bądźcie gotowi stanąć w obronie ojczyzny zawsze! – mówił pułkownik Artur Barański.

Pułkownik Barański w szczególny sposób przywitał rodziców chrzestnych sztandaru 16 DBOT – Ewę Mańkowską i Krzysztofa Marszałka, syna pułkownika Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”. Świadkami niedzielnej uroczystości byli też m.in.: europosłanka Anna Zalewska (która reprezentowała Marszałek Sejmu Elżbietę Witek), wiceminister Edukacji i Nauki Pani Marzena Machałek (reprezentowała Prezesa rady Ministrów Mateusz Morawieckiego), senator Krzysztof Mróz (reprezentujący wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka), posłowie: Wojciech Murdzek, Robert Obaz i Marcin Gwóźdź. Na jeleniogórskim Rynku pojawili się też wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa oraz samorządowcy wicemarszałek dolnośląski Marcin Krzyżanowski, Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry oraz starosta powiatu karkonoskiego Krzysztof Wiśniewskiego. Pojawili się też komendanci wojewódzcy i powiatowi policji i straży pożarnej oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP – szef sztabu dowództwa WOT płk Arkadiusz Mikołajczyk oraz dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski.

W imieniu nowych żołnierzy 16DBOT głos zabrał szeregowy Tymoteusz Bałtrukiewicz . Mówił między innymi: „Jesteśmy gotowi do poniesienia najwyższej ofiary dla obrony tego, co najważniejsze. Będziemy służyć obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności tym, dla których zostały powołane Wojska Obrony Terytorialnej – lokalnym społecznościom„. Zakończył słowami motta wszystkich terytorialsów: „Zawsze gotowi…”, a wszyscy składający przysięgę dokończyli: „…zawsze blisko!”.

Dzisiejsza uroczystość zakończyła szkolenie kandydatów do służby. Kandydaci na terytorialsów poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty i zasady zachowania na polu walki. Zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy, survivalu i topografii.

Po dzisiejszej przysiędze chętni mogli spróbować na placu Ratuszowym wojskowej grochówki i obejrzeć sprzęt, którym posługują się terytorialsi w służbie.

Dzięki kolejnej grupie ochotników, którzy wstąpili w szeregi 16 DBOT, Brygada będzie liczyć już ponad 1500 żołnierzy.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskie. Przysięga w centrum miasta to element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady.

Wojska Obrony Terytorialnej z założenia działają w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności, czyli w uproszczeniu mówiąc województwach. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach tam, gdzie mieszkają żołnierze. Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

O przyjęcie w szeregi terytorialsów mogą ubiegać zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Służba w WOT umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej  aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników w ramach różnorakich szkoleń.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczne chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi terytorialsów powoływanych jest ponad 300 nowych ochotników. Obecnie w WOT służy ponad 33 tys. żołnierzy w tym ok. 20 procent kobiet.

FOT. FB Jerzy Łużniak

6 komentarzy

 1. Dawniej w J G . były dwie jednostki , ale obie zlikwidowano. Obecnie PIS próbuje odbudować jednostki wojskowe w nowej formie i bardzo dobrze . Wszyscy wiemy co dzieje się za naszą wschodnią granicą . Gdyby po 2015 r. dalej rządziło PO , dziś bylibyśmy krajem bezbronnym , Ruski mógłby nas łatwo zaanektować , jak kiedyś Krym . Sojusznicy pewnie jak w 1939 palcem by nie kiwneli . Chcesz liczyć na pomoc , najpierw sam pokaż co jesteś wart !

 2. Hi! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 3. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 4. I just couldn’t leave your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual info an individual supply in your guests?
  Is gonna be back regularly to check up on new posts

 5. Good day! I just want to offer you a huge thumbs up for the great information you’ve got right here on this post.
  I am coming back to your web site for more soon.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.