Muzeum Karkonoskie 16 grudnia o godzinie 16:00 serdecznie zaprasza do Laboratorium Szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, na wernisaż wystawy „State of Glass”.

Wystawa jest efektem pracy twórczej artystów i studentów biorących udział w e-Glass Festivalu organizowanym cyklicznie od 2008 r. przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy naszego Muzeum. Corocznie w festiwalu biorą udział znakomici artyści. Tegoroczną edycję reprezentowali: Katarzyna Pilic, Mariusz Łabiński, Jiří Šuhájek oraz gościnnie ‒ Jakub Berdych. Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu reprezentowały studentki: Maria Dunajska, Natalia Dzidowska i Dominika Łaska, a Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi: Marcelina Matynia.

Tegoroczna edycja festiwalu pozwoliła zaprezentować wszechstronne możliwości szkła pod względem technologicznym, naukowym i ekonomicznym. Jest to także forma promocji Dolnego Śląska, z jego unikatowym w skali ogólnopolskiej szlakiem hutnictwa i niezwykle bogatej tradycji artystycznej w tym zakresie. Festiwal oraz odbywająca się w Muzeum wystawa poplenerowa ma szczególne znaczenie dla regionu i tradycji szklarskich Karkonoszy i Gór Izerskich.

State of Glass odbywa się w ramach Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu. Wystawą uroczyście kończymy Międzynarodowy Rok Szkła ogłoszony w tym roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wystawa będzie dostępna do 31 grudnia 2022 roku.

Warsztaty i pokazy otwarte dla publiczności odbyły się w: Szkole Rzemiosła Artystycznego w Železným Brodzie, Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie Stacji Turystycznej ORLE (dawnej hucie Karlsthal) w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach oraz w Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, gdzie już kolejny rok odbywają się pokazy i warsztaty związane z festiwalem.

Laboratorium Szkła to huta szkła dedykowana działaniom artystycznym na wielu płaszczyznach. Artyści i studenci mają okazję pracować ze słowackim hutmistrzem Peterem Glosikiem i korzystać z jego doświadczenia. Laboratorium Szkła zapewnia uczestnikom wszystkie niezbędne materiały oraz pełne wsparcie merytoryczne.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.