Senat zaczyna pracę nad przepisami zaostrzającymi zakaz handlu. Tymczasem największy w Polsce związek zawodowy porozumiał się z organizacją pracodawców. Uzgodnione propozycje mają zostać wpisane do nowego prawa.

Sejm już przyjął nowelizację ustawy i zaakceptował kilka znaczących zmian. Posłowie chcą zaostrzyć obowiązujące dziś przepisy i ukrócić obchodzenie prawa. Na mocy nowelizacji niedzielna sprzedaż ma być możliwa tylko w placówkach, w których działalność pocztowa stanowi przynajmniej połowę całej. Teraz – bez tego wymogu – punktami, w których można nadać lub odebrać paczkę stają się sklepy największych sieci. W sumie jest ich już ponad 20.

Posłowie zaakceptowali także przepisy dotyczące mniejszych sklepów. Wskazali, że w dni wolne od handlu może w nich pracować tylko właściciel lub najbliższa rodzina. Ale wolno im robić to wyłącznie nieodpłatnie. I właśnie tej kwestii dotyczy porozumienie zawarte pomiędzy NSZZ „Solidarność” a Konfederacją Pracodawców Lewiatan. „Dopuszczenie nie tylko nieodpłatnej, ale także odpłatnej pomocy członków rodziny pozwoli uniknąć zarzutu nierównego traktowania tych w stosunku do innych pracowników lub zatrudnionych, którzy otrzymują wynagrodzenie za pracę wykonywaną przez nich w placówce handlowej.” – podał związek zawodowy.

Kolejną zmianą jest poszerzenie katalogu osób mogących w niedziele stać za ladą. Mają to być także emeryci oraz studenci i za swoją pracę mają otrzymywać wynagrodzenie. W ocenie „Solidarności” będzie to wsparcie dla drobnych przedsiębiorców, a jednocześnie poprawi sytuację materialną wspomnianych osób.

Między innymi takimi zmianami w projekcie nowelizacji w środę zacznie zajmować się senat. Gdy wprowadzi zmiany w dokumencie, ten wróci do sejmu, a następnie zostanie skierowany do podpisu prezydenta. Nowe przepisy nie zaczną funkcjonować z dnia na dzień. Spodziewane jest to w lutym lub marcu przyszłego roku.

News4Media, fot.: iStock

1 Komentarz

  1. 1. „Wskazali, że w dni wolne od handlu może w nich pracować tylko właściciel lub najbliższa rodzina. Ale wolno im robić to wyłącznie nieodpłatnie.”

    2. „(…) osób mogących w niedziele stać za ladą. Mają to być także emeryci oraz studenci i za swoją pracę mają otrzymywać wynagrodzenie.”
    Ktoś to rozumie?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.