Jeśli w ciągu ostatnich 4 lat pracowałeś w Niemczech lub nadal tam pracujesz i płacisz podatki, to masz prawo do zwrotu nadpłaty. Wyliczono, że w ten sposób można średnio odzyskać nawet 748 euro. Ale jak tego dokonać? Aby proces ten nie wydawał się tak skomplikowany, przedstawiamy najważniejsze informacje o systemie podatkowym w Niemczech oraz dokumentach niezbędnych do odzyskania nadpłaconej części swojego podatku.

Zdjęcie: pexels.com

Jak działa zwrot podatku z Niemiec?

Zapewne wiele osób, które wyjeżdżają pracować do Niemiec, cieszy się niemałą pensją. Prawdą jest, że nałożone na nią podatki są już mniej przyjemne. Według ekspertów, osoby pracujące w Niemczech mogą płacić nawet 42 procent podatku dochodowego. Oczywiście, pod koniec roku podatkowego możesz odzyskać część lub nawet całość zapłaconego podatku, ale pamiętaj o terminowym złożeniu zeznania podatkowego. Pełna kwota podatku jest zwracana tylko wtedy, gdy twój roczny dochód nie przekroczył minimalnej kwoty dochodu niepodlegającej opodatkowaniu ustalonej w Niemczech na dany rok.

W Niemczech rok budżetowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. To prawda, że ​​początek i koniec roku finansowego może nie mieć dla Ciebie znaczenia, jeśli wróciłeś już do Polski. W takim wypadku należy pamiętać, że rozliczenie podatku z Niemiec może się okazać dość sporą kwotą, która zasili twoje konto. W Niemczech, podobnie jak w Norwegii czy Irlandii, możesz otrzymać zwrot podatku za ostatnie 4 lata. Jeśli się spóźnisz, nie będziesz mógł ubiegać się o zwrot nadpłaty, a Twoje pieniądze trafią do budżetu tego kraju. Prawdą jest, że w Niemczech podatki nie są pobierane w ten sam sposób od każdego, więc odzyskana kwota może się znacznie różnić. Dlatego przed rozpoczęciem procesu odzyskiwania podatku warto wiedzieć, dlaczego ludzie mieszkający i pracujący w Niemczech płacą podatki w różny sposób.

Jak naliczane są podatki w Niemczech?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o niemieckim systemie podatkowym, jest to, że cały dochód uzyskany w Niemczech podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Im więcej zarabiasz, tym więcej zapłacisz podatków. Należy jednak pamiętać, że w Niemczech podatnicy są podzieleni na sześć klas. Pierwsza klasa to osoby samotne. Druga – osoby samotne lub rozwiedzione wychowujące dziecko. Trzecia – w związku małżeńskim lub owdowiałe w pierwszym roku. Czwarta – w związku małżeńskim i otrzymujący równe dochody. Piąta – w związku małżeńskim, ale jeden z małżonków jest przypisany do trzeciej klasy, a ostatnia, szósta klasa – osoby pracujące dla kilku pracodawców.

Znajomość klasy, do której jesteś przypisany jest pomocna, ponieważ każda klasa podlega różnym stawkom podatkowym w zakresie od 14 do 45 procent. W Niemczech najniższe stawki podatkowe dotyczą rodzin z dziećmi i nieco wyższe dla osób samotnych. Ponadto Niemcy mają dobrze rozwinięty system zasiłków na dzieci, więc jeśli jedno z rodziców dziecka pracuje w Niemczech, przysługuje im miesięczny zasiłek rodzinny, który może sięgać nawet 235 euro. Pamiętaj jednak, że musisz to zgłosić, gdy przestajesz pracować w Niemczech do Kasy Rodzinnej (Familienkasse), w przeciwnym razie możesz zostać obciążony długiem. Dla osób, które o tym nie wiedziały lub zapomniały przypominamy, że zasiłek rodzinny można odzyskać za ostatnie 6 miesięcy i bieżący miesiąc.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec

Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech należy przedstawić niezbędne dokumenty w celu odzyskania nadpłaconego podatku. W większości przypadków liczba, forma i tytuły dokumentów różnią się w zależności od rejonu, ale te najbardziej podstawowe, które przedstawiają otrzymany dochód i zapłacone podatki, są obowiązkowe wszędzie. W Niemczech karta podatkowa Lohnsteuerkarte lub Lohnsteuerbescheinigung zawiera informacje o dochodach pracownika i zapłaconym podatku. Lohnsteuerbescheinigung musi zostać wydany przez pracodawcę na koniec roku podatkowego. Jeśli nie masz tego dokumentu, mogą wystarczyć dowody wypłat za wszystkie miesiące. Potrzebny będzie również dokument tożsamości, numer identyfikacyjny „Identyfikationsnummer” oraz dokument meldunkowy „Anmeldung”.

Bez tych dokumentów odzyskanie podatku z Niemiec nie będzie możliwe. To prawda, że ​​brak niektórych dokumentów może powodować szereg trudności, dlatego specjaliści podatkowi zachęcają do ich odebrania przed zakończeniem pracy u danego pracodawcy. A jeśli już wróciłeś do Polski i stwierdzisz, że nie masz wszystkich potrzebnych dokumentów, to nic straconego. W takim przypadku możesz samodzielnie złożyć wniosek do swojego pracodawcy i niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt), lub zlecić to zadanie specjalistycznej firmie pośredniczącej. W ten sposób zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że deklaracja podatkowa i dokumenty zostały wypełnione i przekazane w prawidłowy sposób.

Zdjęcie: pexels.com

Dokumenty potrzebne do uzyskania pieniędzy na dziecko

Aby otrzymać zasiłek rodzinny za ostatnie 6 miesięcy, nie wystarczą karty podatkowe, zaświadczenia o podatku dochodowym i umowa o pracę (Arbeitsvertrag). Potrzebna będzie jeszcze rejestracja / wyrejestrowanie miejsca zamieszkania w Nimczech – Anmeldung. Jeśli ich nie masz, specjaliści podatkowi sami zajmą się tymi dokumentami, podając pełny adres i kopię umowy najmu. Inne ważne dokumenty, które będziesz musiał dostarczyć, to kopie paszportów lub dowodów osobistych obojga rodziców, kopie aktu urodzenia dziecka przetłumaczone na język niemiecki i poświadczone przez biuro tłumaczeń oraz kopię paszportu dziecka, jeśli go posiada. Jeżeli dziecko ma 18-25 lat, wymagane będzie dodatkowe zaświadczenie ze szkoły lub uczelni. Dokumenty te muszą być również przetłumaczone i poświadczone przez biuro tłumaczeń. Po przedłożeniu wszystkich dokumentów niemieckie Kasy Rodzinne sprawdzą, czy spełniasz wszystkie wymagania i jeśli wszystko jest w porządku, natychmiast otrzymasz pełny zasiłek rodzinny za ostatnie 6 miesięcy.

Na pewno nie unikniemy podatków, ale z pewnością część z nich możemy legalnie odzyskać. Wszystko, co musisz wiedzieć, to termin przedawnienia zwrotu podatku, kiedy kończy się rok obrotowy i mieć przy sobie niezbędne dokumenty. Im więcej masz informacji i dokumentów, tym szybciej zostaną ci zwrócone nadpłaty. Odzyskanie podatku z Niemiec przy pomocy specjalistów trwa średnio od 3 do 4 miesięcy od daty przesłania dokumentów do organów podatkowych. Dlatego nie zwlekaj i nie przegap okazji na odzyskanie swoich pieniędzy.

Więcej: rttax.pl

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.