Zerowa stawka VAT na żywność nadal będzie obowiązywać. Trzeba się jednak liczyć z tym, że i tak za zakupy zapłacimy więcej. Dlaczego?

Tarcza antyinflacyjna to rozwiązanie wprowadzone w tym roku. Ma sprawić, że Polacy będą wydawali mniej, niż gdyby takiej pomocy nie było. Rząd zdecydował, że obniża stawkę VAT na gaz ziemny (z 23 proc. do 0 proc.), prąd (z 23 proc. do 5 proc.), paliwa (z 23 proc. do 8 proc.), a VAT-u nie płaci się w przypadku nawozów i żywności.

Tarcza miała być rozwiązaniem czasowym, ale co jakiś czas była przedłużana. Na razie do końca tego roku. Co będzie dalej? Już wiadomo.

Zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze

„Podjęliśmy konkretne działania, żeby ochronić portfele Polaków. Wprowadziliśmy na początku 2022 roku Tarczę Antyinflacyjną. Obniżyliśmy m.in. podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze” – przypomina w komunikacie rząd. I zapowiada, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany przynajmniej do połowy 2023 roku.

Nie dotyczy to jednak wszystkich produktów spożywczych, ale wybranych grup. Chodzi m.in. o:

owoce i warzywa,

mięso,

nabiał,

produkty zbożowe.

„W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5 do 0 proc w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku) – podaje rząd. A premier Mateusz Morawiecki dodaje: – W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18 proc., byłaby między 21-22 proc.”.

Teraz gorsze wiadomości. Te wszystkie działania nie dają pewności, że produkty spożywcze nadal będą kosztowały tyle, ile obecnie. Po pierwsze – trzeba brać pod uwagę ciągle rosnącą inflację. Po drugie – i tak zwiększą się koszty produkcji żywności.

Chodzi o to, że Komisja Europejska chce przywrócenia normalnych stawek VAT na prąd i gaz. I Polska nie będzie się temu sprzeciwiać. To oznacza, że  w 2023 r. żywność podrożeje.

Maksymalna cena za gaz: ok. 200 zł netto za MWh

Co do prądu to już ustalono limity cenowe, które mają obejmować np. szkoły, szpitale, gospodarstwa domowe oraz najmniejsze firmy.

Co do gazu, to na razie jest plan, a nie prawne rozwiązania. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska ogłosiła, że przyszłoroczne ceny gazu będą zamrożone na poziomie z 2022 roku, ale ze stawką VAT 23 proc.

– VAT wróci do taryfy gazowej, ale w przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz – ok. 200 zł netto za MWh. Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT – dodała Moskwa.

News4M3deia/fot. KPRM

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.