Smartfony stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Podstawową ich funkcją jest wykonywanie połączeń, jednak nowoczesne urządzenia umożliwiają pobieranie przydatnych na co dzień aplikacji. Niektóre z nich stwarzają jednak zagrożenie, m.in. dla naszych finansów.

Mają ułatwiać, mogą szkodzić

Co pewien czas użytkownicy Sklepu Play informowani są o tym, że niektóre aplikacje zostały usunięte z wirtualnego marketu. Powodem jest zakwalifikowanie ich do kategorii złośliwego oprogramowania, mogącego pobierać bez naszej wiedzy i zgody informacje lub zasypywać urządzenie niechcianymi reklamami.

Do czego wykorzystywane są przejęte dane?

Jeżeli złodziejom uda się pozyskać informacje, np. dotyczące logowania do portali społecznościowych, mogą wykorzystać je później do podszywania się pod nas. W ten sposób możliwe jest m.in. wyłudzanie pieniędzy popularną w ostatnim czasie metodą „na blika”. Z używanego przez nas konta oszuści przesyłają do osób z listy znajomych informację, że np. nie zadziałała nam karta, a stoimy przy kasie na stacji i nie możemy zapłacić za paliwo. Za tą wiadomością kryje się również prośba o podanie kodu autoryzującego płatność elektroniczną. Chęć pomocy ze strony przyjaciół sprawia, że przystają na „naszą” prośbę, w rzeczywistości przekazując pieniądze przestępcom.

Usuń te aplikacje

Do sieci trafiła aktualna lista zainfekowanych programów, których zadaniem było właśnie wyłudzanie naszych danych. Sklep Play usunął je ze swojej oferty, jednak użytkownicy, którzy już je pobrali, muszą odinstalować złośliwe treści samodzielnie. Poniżej publikujemy nazwy aplikacji, których posiadanie może wiązać się z zagrożeniem:

1. Processing Photo
2. Helicopter Attack – New
3. Assassin Legend – 2020 New
4. Helicopter Shoot
5. App Lock Keep
6. Lockit Master
7. Inwell Fitness
8. PiP Photo
9. Video Downloader
10. Shooting Run
11. Plant Monster
12. Find Hidden
13. Full Email App
14. BITO HASH
15. MR Bitcoin
16. Rugby Pass
17. Flying Skateboard
18. Iron it
19. Status Saver
20. Quick Launcher For Apps

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.