Pastę do zębów ma swoim domu chyba każdy z nas. Na co dzień używamy jej do higieny jamy ustnej. Choć może to nie być do końca oczywiste, produkt ten ma jeszcze kilka innych zastosowań. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i garażu, a kosztuje niewiele.

Pasta do zębów jest nieodłącznym elementem codziennej toalety. Jak wiele innych produktów, może mieć jednak zupełnie niepozorne zastosowanie również np. podczas prac domowych. Oto pięć praktycznych porad, kiedy kosmetykiem można zastąpić specjalne środki chemiczne:

1. Sprzątanie łazienki – tradycyjna pasta do zębów posiada w swoim składzie środki wybielające oraz czyszczące. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako środek myjący urządzenia sanitarne, fugi i elementy armatury. Wystarczy nałożyć ją na gąbkę lub starą szczoteczkę do zębów i umyć wybrane urządzenia, a następnie dokładnie zetrzeć mokrą ścierką.

2. Neutralizuje zapachy – czasami zdarza się, że naczynia, takie jak słoiki z przetworami lub pudełka z rybą, przechodzą brzydkim zapachem. Jeśli nie radzi sobie z nim zwykły płyn do naczyń, z pewnością zrobi to pasta do zębów. Nanieś na ścianki naczynia odrobinę produktu i umyj gąbką, a następnie spłucz obficie wodą. Kosmetyk zniweluje trudną do usunięcia woń.

3. Biżuteria jak nowa – to metoda stosowana przez nasze mamy i babcie. Srebrne i złote kolczyki, naszyjniki czy pierścionki z czasem pokrywa ciemny nalot. Aby go usunąć, nie musimy kupować specjalistycznych środków chemicznych. Biżuteria nasmarowana pastą odzyska dawny blask. Wystarczy po kilku minutach dokładnie spłukać ją wodą. Ten sam trick sprawdzi się w czyszczeniu stopy żelazka oraz zastawy stołowej.

4. Uporczywe plamy – pasta do zębów świetnie radzi sobie z tymi plamami, które dla zwykłych płynów są trudne do usunięcia. Nakładając jej niewielką ilość na zanieczyszczoną powierzchnię i zmywając ją delikatnie wilgotną, najlepiej bawełnianą ścierką, zlikwidujesz plamy ze ścian, zacieki ze szklanych naczyń oraz pozostałości po farbie do włosów. Świetnie poradzi sobie też z rękami brudnymi od smaru lub prac w ogrodzie. Poradzi sobie też z brudnymi materiałami. Na kilka minut przed praniem wystarczy wetrzeć jej odrobinę w zabrudzone miejsca.

5. Lśniące reflektory – jednym z najbardziej nieoczywistych zastosowań pasty do zębów jest polerowanie reflektorów samochodowych. Wystarczy nałożyć grubą warstwę produktu na zewnętrzną stronę lampy i przez ok. 10 – 15 minut wykonywać koliste ruchy za pomocą miękkiej ściereczki. Po wykonaniu całego zabiegu kosmetyk należy dokładnie zmyć wodą. Suchą powierzchnię można dodatkowo oczyścić ze smug ściereczką z mikrofibry.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.