Mandat za spacer z psem bez smyczy? Nie do końca - wyjaśniamy, o co chodzi

Fot.iStock

Od 10 kwietnia zmieniły się przepisy dotyczące "zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia". Mandat za nieprzestrzeganie obostrzeń może wynieść nawet 500 złotych.

Za co mandat?

10 kwietnia 2021 roku w życie ukazało sie nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Najwięcej emocji wywołały mandaty, które będą grozić właścicielom zwierząt.

Mandat w wysokości od 50 do 250 złotych grozi za "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia". W przypadku, w którym pies stworzy niebezpieczeństwo dla innych ludzi, wysokość mandatu wzrasta do 500 złotych.

Zwykłe środki ostrożności, to niekoniecznie smycz i kaganiec. Na przykład jeśli pies jest wyszkolony i słucha poleceń opiekuna, to smycz nie jest wymagana. Z kolei "nakazane środki ostrożności" to takie, które wynikają z przepisów dotyczących konkretnego miejsca. Tutaj doskonałym przykładem może być autobus miejski, gdzie przeważnie obowiązuje właścicieli psów używanie zarówno smyczy, jak i kagańca.

Czy zawsze trzeba używać smyczy?

Czy w takim razie mandat otrzymamy za każdym razem, gdy nasz pies jest bez smyczy? Otóż nie. Te wątpliwości rozwiewa mecenas Karolina Kuszlewicz. Zwraca ona uwagę na to, że z przepisów nie wynika, że psa należy zawsze i bezwzględnie prowadzić na smyczy i nie można go spuszczać luzem. Pies może zostać spuszczony ze smyczy, pod warunkiem, że właściciel zachowa nad nim kontrolę. Za co więc możemy dostać mandat?

"Mandatem będą zagrożone sytuacje, gdy nie mamy psa na smyczy w miejscach, w których gmina wymaga trzymania ich na smyczy (przy czym nie może być to generalny zakaz puszczania psów - muszą istnieć równocześnie miejsca, gdzie puszczanie psów jest dozwolone) lub jeśli puszczając psa bez smyczy, nie jesteśmy w stanie zachować nad nim kontroli. Nie ma jednak w obowiązującym stanie prawnym żadnej podstawy zakazującej całkowicie puszczania psów ze smyczy. Trzeba to robić odpowiedzialnie i jeśli ktoś wykracza poza te ramy - powinien być ścigany wykroczeniowo. Jeśli jednak czyni to w sposób bezpieczny dla otoczenia - nie ma podstaw do jego karania" - tłumaczy mec. Karolina Kuszlewicz.

Adwokatka zwraca uwagę również na to, że za wyżej wymienione wykroczenia mogliśmy zostać ukarani już wcześniej, zmienia się natomiast wysokość kar: "Jedyne co się zmienia, to wysokość mandatów za czyny, które dotychczas były już w prawie opisane".

Co na to policja?

Jak do sprawy karania właścicieli psów podejdzie policja? "Jeżeli zmienia się przepis to zwykle jest tak, że w pierwszej fazie informujemy o tym i tłumaczymy, a nie ich od razu karzemy. Są sytuacje, w których trzeba reagować od razu np. w przypadku znęcania się nad zwierzętami. Jednak w tym przypadku wykroczeń i zmiany przepisów zaczniemy od upominania" - mówi komisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy policji.

Funkcjonariusz w rozmowie z nami zwraca uwagę, na to, że wystawienie mandatu właścicielowi psa będzie zależało od konkretnej sytuacji: "Wszystkie okoliczności popełnienia wykroczenia są brane pod uwagę. Mandaty nie są i nie będą wystawiane obligatoryjnie za każdym razem. Jeśli pies zostanie pozostawiony w nieodpowiednim miejscu, zagrażającym w jakiś sposób jemu bądź przechodniom, lub narażający go np. na przejechanie przez parkujące pojazdy wtedy właściciel może ponieść konsekwencje takiego czynu i może to być np. mandat lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Może się tak zdarzyć jeżeli będzie to szczególnie rażący przypadek".

Przypominamy, że nadal będziemy mogli zostać ukarani za nieposprzątanie po swoim psie, tu taryfikator przewiduje karę grzywny w wysokości do 500 złotych.

Komentarze (11)

Pięć filarów Nowego Ładu:
1. Delegalizacja PiS, określenie PiS jako zorganizowanej grupy przestępczej o orientacji bolszewicko - faszystowskiej, zakaz zgromadzeń zwolenników PiS i propagowania znaków i symboli PiS jak komunistycznych i hitlerowskich, pod karą więzienia;
2. Aresztowanie i osadzenie w więzieniu przywódców formacji PiS;
3. Unieważnienie jednym dekretem wszelkich zmian prawnych i ustawowych wprowadzonych przez formację PiS;
4. Likwidacja CAŁEGO majątku przywódców PiS i ich rodzin oraz ludzi związanych z PiS a zajmujących lukratywne stanowiska w spółkach skarbu państwa, jednak z gwarancją by pokrzywdzeni mogli dochodzić swoich praw przed sądami;
5. Przeprosiny skierowane do Europy i świata za zamęt opóźniający rozwój cywilizacji a stanowiące drogę do przywrócenia utraconej na dziesięciolecia wiarygodności Polski

I znowuś się ze.rał psycholu.

On robi pod siebie tym intensywniej im PIS skuteczniej wprowadza lub ogłasza plany dobre dla Polski i Polaków. on nienawidzi tego kraju jako całości więc s.ra wtedy ze szczególną zajadłością. Nic mu to nie da. Tyle tylko że w końcu zas.ra się na amen...

lecz się człowieku jesteś bardzo chory nie wiem czy lekarze mają dla ciebie lekarstwo

Najwyższa pora wprowadzić bezwzględny zakaz wprowadzania psów na tereny KPN oraz Lasów Państwowych. Właściciel puszczają psy luzem, te straszą ludzi i zwierzęta. Czasami serce mi pęka, gdy biegając po lasach muszę kopnąć biegnącego na mnie psa, zamiast tego chętnie przypieprzyłbym właścicielowi.

Stuknij się w zgrubienie na końcu szyi,niech psy biegają sobie po lasach a nie po mieście między ludzmi. Jedyny zakaz wstępu do KPN-u powinien dotyczyć ludzi,szczególnie tych z małymi rozpuszczonymi bachorami.

Tylko ludzie niesprawni umysłowo, otumanieni przez Orydzyka, KK i kupieni za kolejne "pińset" mogą uwierzyć w te banialuki. Po tylu PiSsowskich kłamstwach, oszustwach, matactwach, zniszczeniu wolności i praw kobiet, rozwaleniu demokracji, praworządności i trójpodziału władzy, stworzeniu Obajtkowego imperium, lewych pieniądzach dla radyja, tysiącach wirtualnych respiratorów, bombach w tupolewie itd itd itd (książkę by napisać można a i tak wszystkich draństw PiSu sie nie wymieni) - normalny człowiek oszukać się nie da.

Pies prowadzi niewolnicę.

"Nowy Wał" -okazja czyni złodzieja.

Nasrales. Czujesz??

Kretyńskie teksty "bolszewika" pogrążają i kompromitują jego POlityczną opcję ....

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.