Skrzące piękno

Skrzące piękno

Ozdoby z małych szklanych kuleczek to już siódma czeska tradycja w światowym dziedzictwie ludzkości. Ozdoby perełkowe związane są z tradycją zdobienia choinki. Wytwarza się je w rodzinnej fabryczce, w miejscowości Ponikla w Kraju Libereckim. Starania o zapis na listę UNESCO trwały dwa lata. Zgłoszenie wysłało Muzeum Českého ráje w Turnově i czeskie Ministerstwo Kultury.

Produkcja opiera się na precyzyjnym i pracochłonnym procesie, poczynając od dmuchania pasów drobnych kuleczek lub łezek. Nadmuchane formy są następnie srebrzone i malowane na różne kolory. Dopiero po barwieniu drobne szklane kluki oddzielane są od siebie, a następnie ręcznie nizane na druciki. Powstaje w ten sposób podstawowy materiał do wytwarzania przeróżnych form: gwiazdek, aniołków, kwiatków, miniaturowych samochodzików, rowerów, motorów. Manufaktura rodzinnej firmy Rautis z Ponikli wytwarza co roku 150 tysięcy różnorodnych ozdób choinkowych według 20 tysięcy wzorów. Produkcja tradycyjnych ozdób trwa tutaj od 1902 roku.

Cały tekst znajduje się w aktualnym wydaniu Nowin Jeleniogórskich

17 - Muzeum Etnograficzne w Krakowie.jpg
18 - perliczkowe ozdoby - Rautis.jpg
19 - Rautis szkalne kuleczki - ponad 800 koron.jpg
figurki.jpg
kostium.jpg
lew.jpg
ozdoba.jpg
pająk.jpg
pszczoła.jpg
Rautis.jpg
Święta Rodzina.jpg

Komentarze (1)

Z czeskim skrzącym pięknem w postaci szklanych paciorków najbliżej można zapoznać się w teatrze Norwida w JG. Nad widownią dużej sceny efektowny żyrandol zastąpiono podobnym, ale ze szklanymi paciorkami. Drugi, mniejszy zainstalowano w sali skasowanej Sceny Studyjnej. Nie wiadomo po co i komu, ale czegóż się nie robi dla fantazji odbiorcy. Zwłaszcza, że kasa nie z jego kieszeni.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.