Dziś (wtorek 7 czerwca) prezydent podpisze ustawę wprowadzającą w Polsce nowe święto państwowe. Andrzej Duda zrobi to podczas wizyty na Śląsku. Czy Polacy zyskają jeszcze jeden dzień wolny?

Chodzi o powstania śląskie. To zrywy niepodległościowe z lat 1919-1921, podczas których Polacy trzykrotnie starli się z Niemcami. Celem było odzyskanie Śląska dla odbudowującego się państwa polskiego.

Andrzej Duda we wtorek odwiedzi Katowice. I tam oficjalnie podpisze ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Będziemy go świętować 20 czerwca.

Stosowną ustawę parlament przyjął 12 maja tego roku. Poparło ją 436 posłów, przeciw było 4, a od głosu wstrzymało się 12.

„Starania prezydenta o to, żeby godnie uczcić pamięć powstańców śląskich, obserwowaliśmy od zawsze, od początku sprawowania jego urzędu. Jego częste wizyty na Śląsku i w Katowicach sprawiały, że sprawy śląskie zawsze były odpowiednio eksponowane, a ten projekt jest zwieńczeniem tej działalności” – mówił wtedy w Sejmie poseł Wojciech Szarama z PiS.

Przypomnijmy jeszcze, że 23 listopada ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość popisania ustawy odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar, bo z okna tego hotelu w drugi dzień Bożego Narodzenia w 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło do wybuchu powstania. Dodajmy, że było to jedyne zwycięskie powstanie Polaków.

Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie, czy w związku z tym 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? Odpowiadamy. Tak jak w przypadku Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie będzie dniem wolnym od pracy.

News4Media/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.