Już za kilka dni w życie wejdzie kolejna podwyżka cen. Tym razem uderzy w klientów Poczty Polskiej.

Od 1 października klienci Poczty Polskiej za jej usługi zapłacą więcej. Zmiana cennika została już przyjęta przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

– Poczta Polska jako operator wyznaczony zapewnia wszystkim obywatelom dostęp do powszechnych usług pocztowych, świadczonych w wysokim standardzie, w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach. W tym celu Spółka utrzymuje na terenie całego kraju szeroką sieć placówek pocztowych i oddawczych skrzynek na listy – czytamy w wystosowanym komunikacie.

PP dodaje, że placówki są czynne przez pięć razy w tygodniu, a niektóre działają nawet siedem dni. Przy czym, zgodnie z przepisami, Poczta Polska nie może zamykać nierentownych punktów ani likwidować usług, które przynoszą straty.

„Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową” – tłumaczy narodowy operator pocztowy.

W komunikacie jest też mowa o rosnących kosztach pracy, wyższych cenach surowców, spadającej liczbie przesyłek pocztowych oraz realizowanych inwestycjach.

To właśnie sprawia, że od 1 października ceny usług pocztowych pójdą w górę.

„Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym wynosi nie więcej niż kilkanaście procent, a w większości przypadków – tylko kilka. Przykładowo cena popularnych listów nierejestrowanych oraz poleconych w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei za popularne paczki pocztowe w gabarycie A zapłacimy o 1 zł więcej” – informuje PP.

I z miejsca uspokaja, że statystyczny Polak, który wysyła coraz mniej listów, tych podwyżek raczej nie odczuje.

Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym pozostaną bez zmian – uzupełniają pocztowcy.

Jakie będą ceny po podwyżce?

Za list formatu S trzeba będzie zapłacić 3,90 zł (4,80 zł za priorytet). Rozmiar M to koszt 4,60 zł (5,40 zł), a na L trzeba będzie wydać 7,20 zł (8 zł). Teraz ceny kształtują się odpowiednio: 3,60 zł, 4,20 zł i 7,20 zł.

Wzrosną także opłaty za przesyłki polecone. W zależności od rozmiaru i standardu będzie to wydatek od 6,80 zł do 18,30 zł. Obecnie to stawki od 6,50 zł do 18,30 zł.

Nowy cennik Poczty Polskiej można poznać w tym miejscu.

To nie wszystko, bo od 5 października zacznie obowiązywać nowy cennik e-doręczeń.

„Cennik publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej, w których opłaty netto wynoszą: dla PURDE (dla podmiotów publicznych – red.) 4,10 zł (wcześniej 3,75), dla PUH (poczta hybrydowa dostępna dla wszystkich – red.) 6,50 zł (wcześniej 6 zł)” – komunikuje Poczta Polska.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.